78 op het „gemis aan eenheid". De rector gaf in zijn antwoord te kennen ,,dat het gemis aan orde en gepaste gestrengheid hem niet onbekend" was. Verder was hij de mening toegedaan, ,,dat dr. Volcke bepaald ongeschikt" was. Hij wist echter „geen middel voor te stellen, dan aan de Heer Top op te dragen het geheele onderwijs der lagere afdeelingen, zooals het vroeger was." Of dit gebeurd is, kon ik niet nagaan. In 1865 vertrok Volcke naar Nijmegen. Hiermee kwam een eind aan het Stedelijk Gymnasium, dat nu weer Latijnse school werd. Het aantal leerlingen werd nu nog geringer in 1867 telde de school 8 leerlingen, en in de jaren 1869 tot en met 1871 slechts drie. Na aanneming van de nieuwe Wet op het Hoger Onderwijs van 1876 waren de dagen voor de Latijnse school spoedig geteld. In plaatsen van minstens 20.000 inwoners werden de Latijnse scholen vervangen door gymnasia nieuwe stijl, doch in de kleine plaatsen moesten zij opgeheven worden. Aanvanke lijk hoopte men in Zieriksee24) „dat de gevolgen der ophef fing, die door vele gezinnen hier ter stede met regt zal geacht worden een ramp te zijn, eenigermate zouden kunnen worden verzacht, indien aan de Hoogere Burgerschool een leeraar in het Latijn en Grieksch verbonden werd, en die twee vakken aan het leerplan werden toegevoegd onder bepaling, dat het bijwonen der lessen in die twee vakken niet verpligt zal zijn." Het blijkt echter al spoedig25), dat de Minister hier niets van wil weten. Op een organisatie-vorm, zooals wij die kennen in onze lycea, en die ook hier in 1947 tot stand kwam, is men toen niet gekomen. De oude Latijnse school werd dan ook bij Raadsbesluit van 27 Aug. 1880 opgeheven. Het enige wat de gemeente Zieriksee nog kon doen, was de ontslagen rector dr. Moll tot privaatdocent aan te stellen, en wel op een salaris van 1200. Hiervoor moest hij zich beschikbaar stellen tot het geven van privaatlessen. Voor deze lessen mocht hij ook nog enig honorarium vragen, doch niet meer dan 40 per jaar van iedere leerling. Dr. Moll overleed te Zieriksee op 25 Oct. 1898. Aanvankelijk was de school gevestigd in het St.-Lievens- straatje, aan de noordzijde van het kerkhof. In 1622 werd zij overgeplaatst naar de St.-Anthoniestraat. In de voorgevel van het gebouw bevindt zich het stadswapen van arduinsteen en 24) Stuk gedateerd 23 Juni 1879. 25) Stuk gedateerd 31 Juli 1879.

Archief | 1955 | | pagina 102