81 gaven, tot het voorss. employ gerequireert", werd hij toege laten, en wel op een tractement van 100 's jaars, „sullende bovendien tot syne wooninghe aen hem werden vergunt stats huys, gestaen op 't kerkhof deser stede." Het onderwijs, dat de nieuw benoemde praeceptor geven zou, en het schoolgeld, dat hij van de leerlingen zou mogen vragen, zou later nog geregeld worden36). Of hij echter in Tolen ooit les gegeven heeft is niet duidelijk. Een feit is dat in de stadsrekening geen salarispost voor hem uitgetrokken is. Dit laatste is ook het geval met Abraham Beeckman. Merkwaardigerwijze wordt in het stadsresolutieboek diens aanstelling evenmin vermeld, hoe wel aldaar s.d. 16 Juni (na zijn overlijden) te lezen staat dat hij „aengenomen was alhier ter stede te institueren in de la- tijnsche en griecksche talen." Abraham Beeckman, die een geboren Middelburger was, had een eervolle staat van dienst toen hij zijn onderwijscarrière met het rectoraat in Tolen af sloot. Hij is vooral bekend gebleven als uitgever van de nage laten natuur- en wiskundige werken van zijn broer Isaac, die in nauw contact met Descartes stond37). In het stadhuis bevindt zich een bord met het hoogdravende opschrift38): Deo Optimo Maximo Gymnasium Latino Graeco Hebraïco Philologicum Reipublicae Tholonae Dicatum Magistro Mar. et Joh. L., II Vribergiis coss. 39 Mr. Abraham Beeckmanno Rectore. Hieruit blijkt, dat aan het Gymnasium Philologicum van de stad Tolen tijdens het rectoraat van Abraham Beeckman onderwijs gegeven werd in Latijn, Grieks en Hebreeuws, de tres linguae of drie talen van het Humanisme. In de Ned. Hervormde kerk bevindt zich zijn grafschrift40). 36) Res. Tolen 3 April 1661. 37) Zie verder over hem mijn artikel in Archief Z. Gen. 19461947, p. 44 sq., vooral noot 31, en 1953, p. 5 sq. 38) Weergegeven met 'n volkomen corrupte voorlaatste regel bij dr. C. Veltenaar, De geschiedenis van Tholen p. 56. 39) Mr. Marinus J. en Johan L. van Vrijberghe waren in dit jaar burgemeesters (consules). 40) Gedrukt, met onderlinge varianten LantsheerNagtglas, Zei. Illustrata I p. 492 (naar een oude opneming); mr. P. C. Bloys van Tres long Prins, Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland (1921) p. 265 nr 97 (naar vorig); Veltenaar, a.w. p. 56 (naar autopsie). Wonderlijk is omgesprongen met 's mans leeftijd. De Zei. 111. geeft op aetatis LVI, doch zegt (p. 493): geboren te

Archief | 1955 | | pagina 105