XII verguld zilveren coupe, in 1881 aan dr. J. C. Bolle aangeboden door de Engelse regering wegens verleende chirurgische hulp aan Engelse schipbreukelingen, en thans aan het Genootschap geschonken door diens dochter mej. mr. Anne Bolle. De conservator van het Kabinet van Natuurlijke Historie bericht Op 6 Maart 1955 overleed te Middelburg Cornelis Brakman op 75-jarige leeftijd. In hem heeft ons Museum een trouw en bekwaam medewerker verloren. Reeds in het begin van zijn loopbaan als onderwijzer had hij een grote belangstelling voor wiskunde en natuurwetenschappen. Verschillende takken hiervan heeft hij later intensief beoefend. De kennis van de recente en fossiele flora en fauna van Zeeland is door zijn werkzaamheid zeer toegenomen. Hij heeft steeds begrepen, dat verzamelen om het bezit alleen doelloos is, maar dat een collectie van zoölogische en botanische voorwerpen noodzake lijk is als bewijsstukken voor de biogeografie, en dat zulk een collectie tevens de mate van variabiliteit van levende wezens kan doen blijken, hetgeen een weg is om iets te weten te komen over de oorsprong der soortsverschillen. Om een collectie van dit peil samen te stellen is het nodig op alle vindplaatsen van een soort te verzamelen, en op iedere vind plaats moet het monster uit een groot aantal exemplaren be staan, met nauwkeurige notities omtrent localiteit en tijdstip van de waarneming. Niet alleen bij het verzamelen, ook bij het bepalen van de soort ging hij op wetenschappelijke wijze te werk. Leken menen, dat men met behulp van een determineertabel op een voudige wijze kan vaststellen, tot welke soort een natuurhisto risch voorwerp behoort. Brakman, met zijn geoefende blik en grote kennis van de literatuur, begreep, dat iedere afgrenzing van een soort slechts een werkhypothese is, die door iedere generatie van onderzoekers opnieuw kritisch beoordeeld moet worden. Voor de vermeerdering onzer kennis van de Pliocene mol- lusken in Zeeland, en daarmede van de geologische geschie-

Archief | 1955 | | pagina 10