4 niet vreemd. De koning van Frankrijk gediend hebbende als admiraal, werd hij door deze verheven tot graaf van Grantpré. Maar belangrijker voor zijn positie in Walcheren dan deze titels waren zijn verwervingen op het eiland zelve. Gesteund door zijn groeiend vermogen reeds Reygersberch legde dit verband wist hij zijn bezittingen daar gestadig uit te brei den. In 1436 verwierf hij het ambacht Biggekerke, door tal van andere gevolgd in 1439 vergrootte hij Vere met 300 gemeten uit het ambacht Zanddijk. Van Filips de Goede kocht hij, gebruik makend van diens geldnood, in 1453 voorwaarde lijk Domburg, Westkapelle en Vlissingen, welke laatste stad hij ook voordien al korte tijd in eigendom had gehad na het verstrijken van de termijn in 1470 werden zij niet gelost7). Op de driehoek Middelburg-Arnemuiden-Rammekens na was bijna geheel Walcheren in zijn handen en de qualificatie princeps ipsius insulae, vorst van dit eiland, in het begin der 16e eeuw voor een zijner nakomelingen gebruikt, ware ook op hem toepasselijk geweest. En omstreeks 1465 werd, vermoe delijk door Middelburgers, wier „wethouders" naar zijn pijpen moesten dansen, geklaagd „die voors. heer van der Vere is meer ontsien in Walcheren dan mijn genadege heer (nl. de landsheer) selve". Door het huwelijk, in 1444, van zijn zoon met een Schotse prinses was hij de evenknie bijna van koningen geworden, en evenals zij ondertekende hij, die aanvankelijk de stukken voluit signeerde, later alleen met de voornaam 8). Op het einde zijner regering hij overleed hoogbejaard in 1474, zijn stad in bloeiende staat achterlatend 9) deed heer Hendrik, op wiens verzoek de Paus de kerk van Vere tot een collegiale had verheven met een college van 12 kanunniken, uit te breiden tot 24, een begin maken met de bouw van een nieuw stadhuis, al werd zijn aandacht spoedig meer nog ge vraagd voor de aanleg van muren en poorten in verband met de bedreiging, die voor de stad uitging van de Engelse kroon pretendent Warwick de in 1471 gebouwde poort werd daar- 7) Tot zijn laatste snik breidde hij zijn bezittingen uitkort voor zijn dood kocht hij 's-Gravenpolder, en ook Bergen in Noord-Holland, waar hij reeds in 1439 leengoed had verworven. 8) De laatste heer van Vere uit het Bourgondische huis werd zowel door de koning van Schotland als door Filips II metmon cousin aan gesproken wat wel meer aan het onder vorsten gebruikelijke ceremonieel dan aan verwantschap is toe te schrijven. 9) Daar in 1472 in 9 waken één wordt niet genoemd 524 poor ters werden genoteerd, dus c. 575 in de hele stad, moet zij toch c. 2500 inwoners hebben gehad. In 1517 was dit getal tot c. 3500 (740 huizen) aangegroeid.

Archief | 1955 | | pagina 18