8 land verdreven koning van Denemarken, Christiaan II, zwager van Karei V, die zich in 1523 in Vere had neergezet, moet ech ter Adolf met zorg hebben vervuld, al verwierf zijn stad een belangrijk privilege voor het verkeer in Denemarken niet zonder reden schrijft men aan de Lutherse bemanning der Deense schepen, die geruime tijd te Vere havenden, de eerste verbreiding van ketterse denkbeelden op Walcheren toe. De dienst van Karei V. die hij in 1517 op zijn eerste reis naar Spanje had geleid en later als admiraal van de zee met oorlogs schepen heeft gesteund, kostte hem veel geld, dat nooit geheel schijnt te zijn afbetaald de inundaties van 1530 en 1532, die een van de stadstorens hebben verzwolgen 14deden ook aan zijn bezit veel schade, die hij echter wist te beperken. Kort voor zijn dood, in 1540, klopte hij dan ook bij zijn tot welvaart gekomen stad om hulp aan. De regering besloot, onder goed onderpand overigens, de door hem beoogde lening zelf op te nemen, doch heer Adolf overleed eer de kopers der rente brieven waren gevonden. Eindigde dus het leven van de voorlaatste heer van Vere uit het huis van Bourgondië in financiële zorgen, dat van de laatste, die overigens een uitwendige glans zou bereiken als geen zijner voorgangers, werd daardoor reeds in de aanvang belast. Bezwaard door de schulden zijns vaders, door de zorg voor twee huwbare zusters en de kosten van zijn voorgenomen huwelijk, vroeg Maximiliaan van Bourgondië in 1541 de stad hem bij zijn inhuldiging 12000 gulden te willen schenken, doch de Verenaars, die met de zusters niets te maken beweerden te hebben, vonden 8000 gulden genoeg. Bovendien maakten zij van de gelegenheid gebruik een gehate belasting, het „veynsterbertghelt", waar dagelijks ,,groote commotie ende twist uut rijst", afgeschaft te krijgen. Ook daarna bleef Maxi- miliaans financiële toestand precair. Als Renaissance-vorst levend op grote voet, als stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht en als admiraal de landsheer dienende als zijn voor vaderen, namen zijn schulden toe met zijn glorie. Maar de trouwe dienst, door hem en zijn geslacht aan Karei V bewezen, werd beloond door de verheffing van zijn bezit, waaraan hij nog het grootste deel van Koudekerke had weten toe te welke tijdsbepaling Adolf van Bourgondië werd in 1518 heer van Vere iets te ruim zal zijn genomen. 14) Ook voor en na dien zijn delen der verdedigingswerken aan de zeezijde het slachtoffer van grondbraken geworden zo in 1630 de toren van witte arduin, die met de nog bestaande Campveerse toren de haven ingang beheerste.

Archief | 1955 | | pagina 22