10 Vere maakte van deze gelegenheid gebruik te trachten ter dagvaart beschreven te worden. Doch hoezeer het inderdaad in de 15e eeuw, hoewel formeel geen lid der Staten, ad hoe meermalen om beraad geconvoceerd was geweest, in Zeeland zowel als daarbuiten, wanneer de landsheer de algemene staten bijeenriep bewijs stellig van het belang der stad in de 16e eeuw betreffen de dagvaartposten, zoals Ermerins uit thans verloren rekeningen meldt, niet de stad doch de heer. Van Vere's aspiraties kwam dan ook niets. Voor wij echter verder de gebeurtenissen nagaan, die zich in verband met Filips' regering ook te Vere voltrokken, dient eerst het eco nomisch bestel in de Borsels-Bourgondische periode nader te worden beschouwd. 1 Veel belangrijker en vooral meer gevarieerd dan dat van Vlissingen, vertoont het economisch leven van Vere in deze -Si periode, zij het op veel bescheidener schaal, een beeld, in veel 6 opzichten gelijkend op dat van Middelburg. Hoewel eigen schipperij en koophandel naar Oost en West zelfs „onder IJsland" werd in 1471 een Veers schip (pêcheur d'Islande misschien) gesignaleerd niet zonder betekenis waren, prevaleert ook hier het verblijf van vreemde kooplieden en schippers, Hanzeaten en Schotten het meest, doch ook wel Engelsen en Bretons. De visserij, met name die van haring 16 waaraan het zijn oorsprong dankte, betekende te Vere echter meer dan in de Arnestad. In de ordonnantie van 1494 wordt het als enige der Zeeuwse steden genoemd die op de jaarlijkse dagvaart met gedeputeerden van Keulen zou worden gecon voceerd, en het bestaan van een gilde van de stierluiden der haringbuizen, waarvoor in 1548 een ordonnantie werd vast gesteld, wijst wel op de bijzondere betekenis dezer nering. Keulen was van de Hanzesteden de voornaamste afnemer van de Veerse haring in 1474 blijkt ook Lübeck daarbij enig belang te hebben en talrijk zijn. in de tweede helft der 15e eeuw, de klachten over de kwaliteit, de verpakking enz. geuit, al gaven ook andere Zeeuwse plaatsen daartoe aanleiding. In de 16e eeuw was Frankrijk vermoedelijk de voornaamste afnemer van Vere's haringvangst. Vlissingen was daarbij echter een geduchte concurrent geworden in 1 543 voerde dit zelfs ruim anderhalf maal zoveel haring naar La Rochelle en 16) Ook de oestervangst -was, in de 15e eeuw, te Vere niet onbekend. In 1434 werd verboden de oesters te vissen, te vangen of te bederven, die door de heren van Vere waren uitgezet uit het eind der eeuw dateert een verbod ..woesteren, mosselen of diergelljcke te soueken". Nog in de jaren 17661785 is van oesterbanken sprake.

Archief | 1955 | | pagina 24