11 Bordeaux als Vere. Uit de ordonnantie op de verpachting van de vistol van 1541, die de vissers van Vere voorschreef al hun vis daar en nergens anders te verkopen, vernemen wij ook van andere soorten bot, kabeljauw, schelvis, zomede van Tesse- laars, die hun vangst te Vere ten verkoop brachten. Met de hoekers van Westkapelle en Domburg was, reeds in 1476, een regeling getroffen om elkaar niet te na te komen en was de grens van ieders visgebied vastgesteld in 1544 werd met Domburg een overeenkomst gesloten ter beveiliging der haring vaart, waarbij werd bepaald dat het dertiende schip Vere droeg 7, Domburg 6 schepen bij oorlogsschip zou zijn ten behoeve van de gemeenschappelijke bescherming. En van zo veel belang was Vere als vismarkt dat Gent, in 1558, zich tot de stad wendde inzake middelen om zijn voorziening met vis te activeren. De Veerse schippers en kooplieden, die haring en andere vis naar Frankrijk brachten, waar zij krachtens het in 1465 door Lodewijk XI verleende privilege welkom waren, brachten vooral wijn, maar ook Baaizout, mee terug daarnaast werden mede uit de Oostzee en Schotland aangevoerde waren, door Veerse of andere schippers, van Vere naar Frankrijk gevoerd. Belangrijker echter was de vaart op Engeland. Uit erkentelijk heid voor de steun, hem in zijn troonstrijd door de heer van Vere verleend, stond Eduard IV in December 1471 aan diens onderdanen vrijheid van handel in zijn land toe, mits niet met goederen, behorend tot de stapel van Calais, en verder ver mindering van tol als zij van de stadsregering certificaat meebrachten dat zij Verenaars waren, gelijk omgekeerd heer Hendrik in 1472 aan Engelse kooplieden vrijgeleide beloofde. En over de jaren 14721481 zijn tal van dergelijke verkla ringen afgegeven in Londen en in Lynn was zelfs een Veerse gemachtigde hiervoor aangesteld. Gedurende het Engels-Han- sische conflict hadden de Verenaars een, overigens bescheiden, aandeel in de lakenuitvoer. Later trad verkoeling op in de betrekkingen met Engeland in 1483 werden daar zelfs kaper brieven op kooplieden van Vere uitgegeven. Maar tien jaar later was het oude verkeer weer hersteld. Kooplieden uit Berwick kregen in 1494 vrijgeleide, en ook uit de 16e eeuw zijn talrijke aanwijzingen betreffende verkeer der Engelsen in Vere bewaard kooplieden van Newcastle, die kolen brach ten, hadden er een waard, een vertegenwoordiger (1500); de meergenoemde ankeragelijsten vermelden tussen 1536 en 1540 gemiddeld 23 Engelse schepen per jaar, die blijkens de rekeningen van de uitvoer 15421544 zout, rozijnen, hout,

Archief | 1955 | | pagina 29