12 bogen, zeep, meekrap, vis, uien, appelen en hop huiswaarts voerden, producten dus zowel van het Zuiden en Oosten als van Walcheren zeil. Veerse schippers treffen wij ook in deze jaren in niet onbelangrijke mate in de voornaamste Engelse havens aan, waar zij behalve de boven reeds genoemde waren ook zout en wijn uit Frankrijk brachten. Ook granaatappelen, ananas, gezouten zalm en kaarden komen, op het einde der 15e eeuw, in het Veers-Engelse verkeer voor. Overwegend passief daarentegen waren de betrekkingen met de Hanze en de Schotten. De Hanzeaten kwamen met tweeërlei doel naar Vere. Een deel gebruikte de haven als winterlage of wintersate daarvan werd een bepaalde be lasting geheven, die in 1542 op verzoek werd afgeschaft in de hoop, hen van Amsterdam naar hier te trekken om in het voorjaar hun reis naar de Franse of Iberische havens te vervolgen een ander deel bracht er de waren der Oostzee en van het Noorden, die vandaar naar elders werden ver handeld, hetzij naar Engeland of Schotland als retourlading van schepen uit die landen, dan wel in doorvervoer naar Brugge, Antwerpen of Bergen-op-Zoom, waarvoor in 1502 een regeling werd vastgesteld. Vooral lieden uit Hamburg en Danzig komen hierbij op de voorgrond, doch ook Bremers en Lübeckers ontbreken niet. Aanvankelijk waren de verhoudin gen niet zeer vlot talrijk zijn de berichten, sinds 1399, over strubbelingen met de heer van Vere, vooral met Hendrik IV van Borsele, die in de eerste helft zijner lange regering als Bourgondisch admiraal de Hanzeaten bestrijden moest. Later echter verbeterden de betrekkingen. In 1451 kreeg de hoog- meester der Pruisische orde vrijgeleide voor zijn onderdanen, en in 1456 dankte de koning van Polen de heer van Vere voor de aan de Pruisische kooplieden in zijn gebied bewezen gun sten. En uit de rekeningen van het ankeragegeld, die over 14691477 de schepen vermelden, die Vere binnen liepen dit was nodig daar de heer van Borsele door verlaging van dit recht de vreemde schippers naar zijn stad trachtte te lokken zien wij dat het overgrote deel der Hanzeschippers, die de Walcherse havens bezochten, de steven naar Vere wendden, in 1471/72 zelfs 29 van de 30. Ook in de jaren 15361550 was blijkens deze gegevens de Hanzische scheepvaart er niet onbelangrijk zij bedroeg iets meer dan de helft van het totale verkeer. En wel mocht de Koopman in 1491, toen hij bezwaar maakte tegen nieuwe lasten, die hem werden opgelegd, ver klaren dat de Hanzeschippers en -kooplieden Vere liever bezochten dan vele andere plaatsen hier te lande. Want inder-

Archief | 1955 | | pagina 30