13 daad lag hier het centrum van het belang der Hanze op Walcheren. De legende die de schrijver in de Tegenwoordige Staat, Boxhorn onjuist citerend, in de wereld heeft gebracht17) en die, als iedere overlevering, een taai leven heeft gehad en vermoedelijk na hetgeen hier wordt vermeld wel niet zal ver dwijnen, wil dat het boven vermelde huwelijk van Wolfert van Borsele met Maria Stuart de oorsprong is geweest van de Schotse stapel te Vere. Ermerins drukt zich voorzichtiger uit als hij beweert, dat hierdoor „veel ommegang en verstand houding kwam met de Schotten, die nu meer en meer hunnen handel hier begonnen te vestigen". De oorsprong der Schots- Veerse betrekkingen was dit huwelijk overigens niet reeds in 1439 vernemen wij van bevrachting van een Veers schip door Schotse kooplieden. Of het verkeer der Schotten naar Vere er door werd geactiveerd- kan uit de beschikbare gegevens niet worden nagegaan het oudste bericht daarover dateert in ieder geval eerst van 1456. Maar wel staat vast dat noch in 1444, noch in de hele 15e eeuw van vestiging van de Schotse stapel te Vere sprake is geweest, al hebben Schotse kooplieden er geregeld vertoefd de weinige jaren, waarin de ankerage- rekeningen hen vermelden, tonen onmiskenbare voorkeur voor deze stad in 1474/75 zeilden 15 der 17 Schotten, die Wal cheren bezochten, daarheen, in 1475/77 zelfs alle zes en ook de rekening van de wacht van de Zeeuwse tol18uit het tweede halfjaar 1499 levert hiervan een opgewekt beeld. Om streeks 1480 werd een regeling vastgesteld voor de expeditie van Schotse goederen door Veerse schippers naar Middelburg of Sluis, wat op niet onbelangrijke aanvoer wijst. De stapel echter was, indien niet te Brugge, te Middelburg gevestigd, laatstelijk van 1501 tot 1507. Maar toen kwam dan toch voor Vere de kans. Nadat een gezantschap, onder leiding van de „kroonprins", Adolf van Bourgondië, Schotland in 1508 had bezocht, werd er de stapel voor de eerste maal gevestigd Hendrik van Borsele, bastaardzoon van heer Hendrik IV, werd de eerste Veerse conservator, bewaarder der privilegiën, bij andere koopliedenkolonies gouverneur genoemd. Maar even- 17) Zijn onbekende tijdgenoot, die kort na 1740 een kort overzicht van de stapel op schrift stelde (gedrukt Archief Zeeuwsch Gen., 1903 p. 74 vlg.spreekt van verplaatsing van de Schotse handel van Brugge naar Vere. 18) Ermerins vermeldt dat Vere in 1475 moeite zou hebben gedaan een „tolcomptoir" te krijgen, waarmee hij althans dichter bij de waarheid is reeds in 1462 wordt de Veerse wacht vermeld dan de chroni queurs, die van 1501 of 1503 spreken.

Archief | 1955 | | pagina 31