14 als voordien Schots verkeer zich ook zonder stapel naar Vere had gericht, bleef nu een deel der kooplieden getrouw aan Middelburg, dat de pogingen niet opgaf de stapel terug te krijgen. Tot 1541, toen de zaak definitief ten gunste van Vere werd beslist, vinden wij onze stad met Middelburg en Ant werpen in voortdurende wedijver om het monopolie van het Schotse verkeer in ruil voor uitvoerige privileges te verwerven. Lang hadden de Schotten in hun definitieve keuze geaarzeld, en hoewel de steden aan Middelburg de voorkeur gaven koos de Schotse koning ten slotte voor Vere. Vrees, bij vestiging in een keizerlijke stad als Middelburg verward te raken in de conflicten der staten, deed de kansen rijzen van Vere, dat onder eigen van de keizer onafhankelijke heren stond. Maxi- miliaan van Bourgondië opende hiermee zijn regering 7 Dec. 1541 werd door hem het privilege aan de Schotten verleend, waarbij o.a. de bouw van de bekende cisterne werd toegezegd, die hun het regenwater van het dak der kerk zou verschaffen. Toen zij kort daarop in moeilijkheden kwamen door de oorlog met Engeland, vertrokken niet minder dan 95 schippers met paspoort uit Vere. terwijl „bon et compétent nombre" in arrest bleef tot de schadeloosstelling zou zijn geregeld daaruit blijkt wel de intensiteit van het Schotse verkeer. En toen de be ëindiging der geschillen in het zicht kwam bezwoer de heer van Beveren de keizer de stapel niet naar een der direct aan hem onderdanige steden over te brengen, daar dit de gehele ondergang van zijn stad zou betekenen. Maar toch bleven ook daarna tal van Schotten Middelburg, dat op herwinning van de stapel uit bleef, zowel als Vlissingen bezoeken in 1570/71 speelde zelfs een derde van het gehele Schotse ver keer op Walcheren zich in deze havens af. Wol, wolvellen, huiden en lakens waren hun voornaamste artikelen, doch ook zalm, over het „wercken" waarvan in 1521 een proces met de kuipers liep, en kolen een enkele maal ook boeken, papier en kaarten. Als retourvracht namen zij naast inlandse waren haring, uien, meekrap, appelen en peren, de op Walcheren aangevoerde producten van het Zuiden en Oosten suiker, zeep. aluin, drooggoed, koperrood, ijzer, teer, hout, hennep en ook Vlaamse lakens en Rijnwijn mee terug in eigen, soms in Veerse schepen. De opsomming vertoont variatie genoeg, doch doet tevens begrijpen, dat Vere de Schotten niet altijd kon voldoen. Hoewel aldaar stapelend, voorzagen zij zich op de ruimer gesorteerde Middelburgse markt van de waren, die zij via Vere naar hun vaderland brachten. Naast het verkeer van Hanzeaten en Schotten zinkt dat van

Archief | 1955 | | pagina 32