17 ONDER ORANJE Toen Filips II in 1567 markies van Vere was geworden verleende hij een voorrechtsbrief aan zijn stad, die hij voordien al had gesteund bij de bouw van een arsenaal, in 1565 ont worpen, in 1569 voltooid-2). Maar ook hier rees gestadig verzet. Al in 1560, hetzelfde jaar waarin de kerk door de Protestantse Schotten was bespot, werd er de eerste martelaar om des geloofs wille verbrand. En hoewel voor de beelden storm gespaard, werd het kerkgebouw enige jaren later door brooddronken soldaten gevioleerd. Doch in de aanvang van Mei 1572 ging de stad voor de Koning verloren. Nadat een eerste poging van de gouverneur van Vlissingen, Tseraerts, was mislukt wist Jacob de Rijck, met behulp van een deel der burgerij en gesteund door soldaten uit Vlissingen, 3 Mei Vere voor de Prins van Oranje te winnen en, ondanks pogingen tot herovering der in fort den Haak gelegen Spanjaarden, te be houden. Joannes Miggrode werd de eerste predikant in de kerk, waar hij voordien kanunnik van het O.L.V. kapittel en pastoor was geweest. Verenaars hadden, drie maanden later, belangrijk aandeel in de verovering van Zieriksee. En bij de reorganisatie, die Oranje in Maart 1574 in de Walcherse verhoudingen tot stand bracht, kreeg ook Vere zijn deel. Het privilege van 11 Maart 1574 bracht het een nieuwe regeling van het bestuur door de instelling, naast dat van burgemeesters en schepenen, van een college van dertien raden23); verder gaf het de stad zitting in de Staten van Zeeland, waar zij in 1567 al om had gevraagd, zich beroepend op boven vermelde deelneming aan de dagvaart in de 15e eeuw, en aandeel in de rechtspraak over een deel van Wal cheren, vóór de Opstand door Middelburg uitgeoefend in het 22) Het werd in 1785 nog uitgebreid, doch verbrandde in 1809. De leiding ervan lag bij de constabel of stapulier. 23) Aanloop daartoe is ook in de vorige periode herhaaldelijk te constateren. Soms wordt bij gewichtige zaken van raden gesproken, soms van gemeente, ..meestendeel der notabelen" of ..rijcdorn". Enkele malen werden daarnaast ook de gilden geraadpleegd, hetzij alleen de drie schut tersgilden, hetzij deze en de ambachtsgilden daarbij stemden de eersten ..voere ende dander gilden na". In de moeilijke dagen van 1572 werden ,,de oudsten" geraadpleegd. Somtijds vindt men van 24 raden gesproken, daar ook de twee burgemeesters en negen schepenen er wel bij werden gerekend. Anders dan men zou verwachten had de Wet-alleen hier zeggen schap over zaken van politie (bestuur). In 1624 wilde men daarover ook de Raad geroepen hebben, doch prins Maurits besliste ,,dat de regeering in zulken staet soude blijven als tot nu toe".

Archief | 1955 | | pagina 35