18 college van de landsvierschaar 24In 1579 werd ook hier een college van het landrecht opgericht, dat tot het einde der Republiek heeft bestaan. En evenals Vlissingen kreeg Vere ook in economisch opzicht niet te miskennen voordelen de vrije opslag van wijnen en vrijheid voor de beurtschippers, tot dien het monopolie der hoofdstad verder verlof zoutketen te mogen maken daarvan was overigens reeds in de eerste helft der eeuw sprake terwijl een stapel van de vis werd ingevoerd door de bepaling, dat de vissers hun vangst tussen Welsinge in het Z.O. van het eiland en Domburg nergens anders mochten verkopen dan binnen Vere. Ook werd, nu de plaats van de abt was opengevallen, het aandeel der stad in de Staten van Walcheren, waarvan al in 1501 sprake was, uitgebreid. Maar ook op andere wijze kwam Vere met Oranje in nader contact. Daar Filips II aan de verplichtingen, verbonden aan het markiezaat, niet had kunnen voldoen, drongen de schuld eisers op nadere verkoop aan, en in Juni 1581 vond deze plaats. Wederom was de Prins gegadigde, en zo vast was hij ook ditmaal overtuigd dat de aankoop hem zou gelukken, dat hij opnieuw reeds vóór de beslissing de markiezentitel gebruikte. Ditmaal volgde geen teleurstelling 27 Juni werd Vere hem toegewezen, en 10 Augustus d.a.v. werd hij er gehuldigd. Evenals van Vlissingen was het bezit ervan als frontierstad in de strijd tegen Spanje voor hem van belang, maar sterker nog woog de politieke factor, het voornemen beide steden samen één stem in de Staten te laten uitbrengen, waardoor de Prins als markies èn als Eerste edele beide begrippen vielen niet samen steeds de meerderheid zou hebben tegen over de andere steden, die samen de derde stem uitbrachten. Wel was in 1578 hiervan afgeweken en besloten dat men gedurende de oorlog ,,by pluraliteyt van voysen" zou besluiten, om later weer tot de vorige regeling terug te keren, maar dat hiervan nooit meer iets zou komen was in 1581 niet te voor zien. En al was dan later de invloed van 's Prinsen opvolgers in de Zeeuwse Staten niet zo overwegend, als hij zich dat toen had gedacht, op de stemmen hunner steden konden de Oranje-stadhouders vrijwel steeds rekenen. Nodus indissolu- bilis, onlosbare band, was dan ook op de strooipenning (afb. 3) gezet, die ter gelegenheid van de aankoop van het markiezaat 24) In 1579 is de voorrang, die Vere voordien kon laten gelden omdat Vlissingen maar een bijvoegsel was van het markiezaat, afgeschaft uit overweging, dat de Scheldestad eerder de zijde van de Prins van Oranje had gekozen.

Archief | 1955 | | pagina 36