20 Prins ook in de overige gewesten. Het sprak dan ook wel van zelf dat deze, in Mei Zeeland bezoekend, het eerst Vere aan deed 19 Mei 1747 werd hij er verwelkomd. Het markiezaat werd nu natuurlijk weer hersteld daar sinds Maurits er geen inhuldiging was geschied werd in 1751 de gelegenheid aan gegrepen ,,den gewenschten markgraaf met blijder harten" te ontvangen. In Mei 1766 werd ook de laatste markies, prins Willem V, met erepoorten en vuurwerk in zijn stad verwel komd. De Patriotten-dagen van 1787 verliepen in de oude Oranjestad dan ook anders dan elders. De Keezen kregen er geen kans, en 2 Juli werden de patriotsgezinde regenten ge vangen gezet doch spoedig, na de eed aan de Prins te hebben afgelegd, ontslagen (afb. 5). Plundering had echter niet plaats. Kort daarop werd de secretaris der stad Jacobus Ermerins, die als schrijver der Zeeuwsche Oudheden met de kroniekschrijver Johan van Reygersberch en Adriaen Valerius25), schrijver van een vaderlandse geschiedenis (grotendeels) in verzen, de trits der Veerse historici vol maakt, geremoveerd. In Februari 1795 echter keerde hij als maire terug de Patriotten hadden ten slotte ook hier gezegevierd. Naar buiten bleek de omme keer toen in het opschrift, dat in de pui van het stadhuis was gebeiteld en dat luidde Gehoorsaemheyt Godts ende der Overheyt Weert der menschen ongeluck, het woord Overheyt in Wetten werd veranderd. Het economisch leven van Vere had zich na de gebeurte nissen van 1572 en volgende jaren spoedig hersteld. De visserij, die door de Opstand een veer gelaten had, herleefde niet alleen doch breidde zich uit behalve op haring, werd nu ook op andere vis gevaren. Naast de grote, kwam nu ook de smalle of ..cleyne visscherij", vrnl. op bot, uitgeoefend op de Vlaamse kust en wegens het gevaar van de kant der Duinkerkers steeds sterk geconvooieerd. In 1601 voeren 60 Schiedamse pinken 25) NI. de Nederlandsche Gedenckclanck. Valerius was er notaris en ontvanger der convooien en licenten, en heeft ook als burgemeester enz. gefungeerd. Van de rederijkerskamer, in 1530 uit twee verenigd, en die in 1786 nog bestond is hij, evenals daarna Cornelis Udemans, een der belangrijkste leden geweest. In dit verband worde ook vermeld, dat te Vere van 1580 tot 1720 een Latijnse school heeft bestaan (zie dr. H. W. Fortgens, De Latijnsche scholen te Veere en te Arnemuiden (Archief Zeeuwsch Gen. 19441945 p. 51 vlg.in 1605 gevestigd in het huis, daarvóór door De Moucheron bewoond.

Archief | 1955 | | pagina 38