23 bedeeld. Maar deze, die ten aanzien van de voorgestelde „eenicheyt" node zijn instemming had betuigd en slechts op bijzondere voorwaarden medewerking had toegezegd inzake zijn deelneming in het kapitaal, vooral zijn eigen handel op de Oostkust van Afrika vindicerend, moet zich in de straffe organisatie, die met de tot standkoming der V.O.C. was geschapen, maar slecht thuis hebben gevoeld aan veel van zijn grootse plannen werd nu de bodem ingeslagen. Zijn po sitie was echter wankel, en in 1603 is hij uit Vere met de Noorderzon vertrokken, als een meteoor slechts kort in de handelsgeschiedenis der stad schitterend27). Maar ook de band van de stad met de O.I.C. was niet zeer sterk. Van ge bouwen is hier niets te bekennen en de bewindhebbersplaats ging later verloren. Minder schitterend, doch aanvankelijk beter gefundeerd was Vere's positie ten aanzien der W.I.C. Een tiende van het in Zeeland bijeengebrachte kapitaal, 132000 gulden, was hier geparticipeerd, en ook bij de tweede compagnie (1674) lieten de Verenaars zich niet onbetuigd. Dienovereenkomstig kwam hun aandeel toe in de leiding. Terwijl het octrooi van 1621 aan Vlissingen en Vere samen de helft der bewindhebbers plaatsen had toegedacht, werd door de Walcherse steden in Januari 1624 overeengekomen dat zij samen zes der zestien zetels zouden bezetten, terwijl van de drie tresoriers één van Vlissingen of Vere zou zijn. Ook de deputatie ter vergadering der XIX werd naar evenredigheid verdeeld, hetgeen eveneens met de uitrustingen het geval was. Kort daarop werd tussen beide kleine steden de concessie gedeeld in reden van 2:1, daar men verwachtte dat te Vlissingen tweemaal zoveel kapi taal bijeen zou worden gebracht als te Vere (in werkelijkheid was het slechts ruim 199000 gulden). Ook aan het in 1657 ingestelde gemeenschappelijke beheer van Essequebo kreeg de stad deel 28doch reeds in 1660 was zij niet in staat haar portie in de kosten te betalen. Van besprekingen over pakhuis ruimte horen wij geregeld sinds 1629, zonder dat echter over de juiste ligging iets bekend is. Suiker, van Sao Tomé zowel als later uit de West, werd daarin, naast bovengenoemde andere producten, opgeslagen. In Afrika zowel als in Amerika treffen wij Verenaars aan, ook buiten de Compagnie. In 1625 27) Ook een zo belangrijke figuur als Willem Usselinx heeft via Vere zaken gedaan. In Mei 1609 scheepte hij daar 36 last oosterse rogge op Lissabon af. 28) In het tien jaar later veroverde Suriname hadden twee Veerse burgemeesters in 1669 samen een plantage.

Archief | 1955 | | pagina 41