24 deed het schip de Neptunus met W. Cunyngham als „hooft ende oppercoopman" een, overigens weinig geslaagde, reis naar Guinee en Brazilië, en tien jaar later voerde een ander brandewijn en olie van Fernambucq. In 1651 sloot de procu reur van twee Fransen een chertepartij met een Veerse schipper, gereed liggende voor de vaart naar de Canarische eilanden, betreffende passage voor diverse personen naar Martinique en Sint-Christoffel, en in 1668 bracht een ander wijn van Madeira naar de Caribische zee. Ook slavenhandel was te Vere niet geheel onbekend in October 1635 werd er blijkens de notulen der W.I.C. een scheepje toegerust naar Guinee en Angola „om swarten". Maar ondanks het niet onbelangrijke bedrag van het te Vere voor de W.I.C. bijeen gebrachte kapitaal ontkomt men niet aan de indruk, dat de Westindische vaart hier heel wat minder te betekenen heeft gehad dan te Vlissingen. En duurzaam is zij te Vere stellig niet geweest 29 De Noordse Compagnie heeft eveneens te Vere een ver takking gehad in 1617 kreeg het aandeel in de nieuw opge richte Kamer Walcheren voor V40' tegen Middelburg en Vlissingen ieder 15!/2/40, en najaar 1636 bestond Vere's belang bij de walvisvaart, toen de verdeling van de traan werd be paald, op 15502250900 quartelen. Doch ook hier ging dit bedrijf spoedig teniet. In 1670 horen wij nog van een particu liere uitreding ter walvisvangst, maar een poging tot herleving, in het actie-jaar 1720 gedaan, liep op niets uit. De kaapvaart ging aan Vere evenmin geheel voorbij in 1648 werd een contract gesloten tussen de reders van een Veers schip en de boekhouder inzake afrekening van de suiker en andere goederen, die de kapitein op zijn reis naar Brazilië reeds heeft veroverd of nog zou veroveren, en in 1652 voer een schip ter vrije nering van Vere uit. Ook de gewone handelsbedrijvigheid moet in deze jaren nog levendig zijn ge weest de auteur van de Tegenwoordige Staat weet te ver tellen dat er in 1648 achtenveertig koopvaarders uitvoeren. Wij vernemen van handel van Veerse kooplieden op Bristol, Londen en Yarmouth, van bevrachting door een ander van een schipper uit Rotterdam naar Stavanger om delen, te brengen naar Vere 30Diverse Veerse schippers werden door Schotten bevracht naar Aberdeen e.a. havens ook naar 29) Omstreeks 1630 wordt van „visbooten" melding gemaakt, die van Vere op West-Indië voeren. 30) Nog in de 18e eeiiw vond uitreding naar Noorwegen plaats (mede deling van de archivaris van Vere).

Archief | 1955 | | pagina 42