29 machtige en zelfbewuste heren, de stad waarvan eens een deel van het verkeer naar Indië was uitgegaan en die eeuwen lang het steunpunt van de Schotse handel in de Nederlanden had gevormd, was object van armenzorg geworden. Thans is het oude Vere ook het markiezaat overleefde de Revolutie niet een ville morte, maar meer dan enige andere een ville morte van ongemene bekoring. Reeds Al- brecht Dürer, die het in December 1520 op zijn reis door de Nederlanden bezocht, toen de stad aan de opgang stond van haar bloei, was er door getroffen, en in zijn bekend dag boek noteerde hij ein fast feines Stadtlein, da aus allen Landen die Schiff anlanden. En in onze tijd wordt Vere be zocht door geestelijke bedevaartgangers van diverse aard. Het werd de woonplaats van verschillende schilders - wij noemen slechts Walter Vaes die, al kan en mag van een Veerse school niet worden gesproken, er gevangen werden door het limpide licht der Zeeuwse wateren en door de bijzondere sfeer van het oude stadje waar de massale kerk, het stadhuis met de fijne, in 15911599 vermoedelijk door A. de Muer ge bouwde toren, en ,,de Schotse huizen'' uit de 16e eeuw de wachters en de getuigen zijn van een verstild verleden. Literatuur. (P. Haak Kerkman), Beschrijving der stad Veere (Teg. Staat van Zeeland II (1753) p. 134 vlg.); J. Ermerins, De Heeren van Vere, benevens een beschrijving van het kasteel en kapittel van Zanden- burg (Zeeuwsche Oudheden III (1786)); dez., Beschrijving der stad Vere (alsv. IVVI (17881792)); mr. L. E. de Brakke, Inleiding tot eene beschrijving der rechten van den heer van Vere (Archief Zeeuwsch Gen. 1930 p. 141 vlg.); J. Davidson and A. Grav. The Scottish Staple at Vere (1909); dr. M. P. Rooseboom. The Scottish Staple in the Nether lands (1910); W. S. linger en M. J. J. van Beveren, Het stadhuis van Veere (1934); W. S. linger, De oudste reizen van de Zeeuwen naar Oost-Indië 15981604 (Werken Linschoten Ver. LI (1948)). Geraad pleegd zijn ook de bronnenpublicaties der R.G.P., en verder oudste ordon nantieboeken van Vere, het Rood Statuutboek en het Zwarte register in het gemeente-archief, de notariële archieven in het R.A. in Zeeland en de notulen van Admiraliteit en Kamer Zeeland der W.I.C. in het Alge meen Rijksarchief.

Archief | 1955 | | pagina 47