IV 30 VLISSINGEN HET MIDDELEEUWSE VLISSINGEN (13e16e eeuw) Het moet voor een vreemdeling, die met de geschiedenis ervan niet vertrouwd is en wien het uitwendig aspect uiterst modern aandoet een wonderlijke ervaring zijn te vernemen, dat de oorsprong van Vlissingen moet worden gezocht in dat jongste deel der stad, waar uiterlijk niets aan het verleden, laat staan aan een enigszins ver verleden, herinnert. En toch is dit zo. Het Oud-Vlissingen, waar heer Wisse van Koude- kerke een ..steenhuus" deed bouwen, dat hij in 1264 aan gravin Aleidis opdroeg de Kasteelstraat bewaart daaraan de her innering strekte zich daar uit, waar in de laatste halve eeuw een nieuw Vlissingen zich heeft ontwikkeld, het terrein van Badhuisweg en Villapark. En door een merkwaardige cirkel gang der geschiedkundige ontwikkeling schijnt dit thans voor bestemd het middelpunt te worden van een nieuw en herlevend Vlissingen. Worden de plannen verwezenlijkt, door het ener gieke gemeentebestuur ontworpen, dan zal in de toekomst het nieuwe stadhuis worden gebouwd ongeveer op de plaats, waar eens de oorsprong der stad. het bovengenoemde steenhuus, zich verhief. Over de naam der stad hebben vroegere ..geleerden" de meest wonderlijke woordverklaringen gedebiteerd herinnerd worde slechts aan de fameuse fles van de H. Willibrord, reeds door Boxhorn als ..vermaekelijck poppegoet" naar de kinder kamer verwezen, doch op grond dezer wijsheid in het wapen van Vlissingen overgegaan doch ook hier zoekt de moderne wetenschap in een persoon de afleiding van de naam niet de grote zwerver Ulysses, zoals de ouden wilden, doch een overigens volkomen onbekende heer Flisso moet de naamgever der Scheldestad zijn geweest. Eerst in 1247 maken wij met haar embryo in de oorkonden kennis toen ..Vlissinghe" werd vermeld onder de appenditia van het reeds in de Karolingische tijd voorkomende Souburg. Dat oude Vlissingen echter strekte zich verder uit dan hetgeen daar ter plaatse thans over is vóór het hotel Britannia, vlak aan zee gelegen, lag oorspron kelijk een groot stuk ervan, dat in 1331 nog aanwezig was,

Archief | 1955 | | pagina 48