33 voor zich behield, ging zij in 1423 over op diens natuurlijke zoon Willem. Na diens dood schonk Filips van Bourgondië haar in 1425 aan Floris van Borsele, op voorwaarde van teruggave bij betaling van het daarop geleende geld, hetgeen is geschied, In 1438 of 1439 heeft zijn verwant Hendrik van Borsele, heer van Vere, zich van Vlissingen verzekerd, zeer ten ongenoegen van de Bourgondische hertog, die vergroting van de macht van de feodale adel niet kon dulden in Decem ber 1440 werd hij dan ook weer uit zijn nieuw bezit ontzet en heeft hertog Filips de heerlijkheid ook Middelburg loerde op de verwerving ervan aan zijn bastaardzoon Cornelis opgedragen. Dan, na diens dood in 1452 dwong geldnood hem andermaal de gewraakte machtsvermeerdering der Borseles te erkennen 25 Maart 1453 5) stond hij aan heer Hendrik Vlis singen en tevens Westkapelle en Domburg af op voor waarde, dat de bedongen som na 17 jaar kon worden terug betaald, maar toen 1470 was aangebroken zag Filips' opvolger daartoe geen kans en heer Hendrik bleef in het rustig bezit van al zijn heerlijkheden. Heel Walcheren, met uitzondering van de driehoek Middelburg-Arnemuiden-Rammekens, was nu in één hand, die van de heer van Borsele, een machtspositie, gelijkelijk gevaarlijk voor de landsheer als voor de hoofdstad, die nu ingeklemd geraakte in het gebied van hem, die niet afliet zijn steden ten koste van Middelburg tot bloei te bren gen. Reeds in 1441 maakte men zich daar ongerust over de aantrekkingskracht, die Vlissingen op de Schotten scheen uit te oefenen. In 1477, toen de macht van de landsheer een zo gevoelige klap had gekregen, kwam Vlissingen definitief aan de Borsele's hertogin Maria van Bourgondië veranderde toen de losbare koop der heerlijkheden in een eeuwigdurende aan Hendrik's zoon Wolfert. Onder hem kreeg ook Vlissingen, in 1477, de hoge jurisdictie welk voorrecht, eerst door Filips de Schone niet erkend, in 1497 werd bevestigd. In de eerste helft der 16e eeuw koesterde ook Vlissingen zich in de glans, die van de heren van Borsele van der Vere uitstraalde, en hoezeer, evenals Vere, in betekenis ver achter staande bij de trotse hoofdstad 6), was toch ook zijn ontwikke ling voor Middelburg niet geheel zonder dreiging. In de haring- handel althans, waaruit ook Biervliet door Vlissingen was verdrongen, waren beide de Arnestad verre de baas van de 5) De meeste auteurs, van Boxhom tot Dommisse, de Paasstijl mis kennend. stellen dit op 1452. 6) Het bedrag van de uitvoer van Middelburg van Febr. 1452Sept. 1545 beloopt 735000 VI.die van Vlissingen 123000, van Vere 77000

Archief | 1955 | | pagina 53