36 heven tot markies 10Maar de mislukking dezer havenplannen zou grote gevolgen hebben zij was, althans indirect, wel een der belangrijkste oorzaken voor de revolutionnaire gezindheid der Vlissingse bevolking, die in 1572 tot zo bijzondere gebeur tenissen zou leiden. Had de landsheer Vlissingen in deze aspiratie moeten teleur stellen, al te grote macht van zijn vazal evenzeer vrezend als geneigd Middelburg terwille te zijn, ten aanzien van haar versterking lag ook de Scheldestad, door hem de koningin en de sleutel der Nederlanden genoemd, Karei V na aan het hart. In 1548 liet hij aan de ingang der oude haven het grote stenen bolwerk bouwen, nog als het Rondeel11) bekend; daaraan aansluitend deed het stadsbestuur langs de dijk een stenen muur maken, bedoeld als bescherming zowel tegen de eventuele vijand als tegen de nimmer aflatende waterwolf, welke muur vandaar doorliep tot de Gevangentoren of Westpoort, welk werk in 1560 was voltooid. Kareis zoon kwam in bijzon dere relatie tot Vlissingen. Toen, in 1558, heer Maximiliaan was gestorven, werd zijn onder schulden bedolven nalatenschap te gelde gemaakt ter voldoening der talrijke crediteuren, onder welke de Prins van Oranje, die de heerlijkheid gaarne had verworven, doch door zijn uitwijking daartoe niet in de ge legenheid kwam. Ook Middelburg was onder de gegadigden. Op de in 1567 gehouden veiling echter werd zij, als deel van het markiezaat van Vere, gekocht door Filips II, niet zozeer om een einde te maken aan de feodale politiek, zoals zijn voor ganger Maximiliaan die had bedreven, doch om deze zo be langrijke stad in handen te hebben. Vijf Augustus van dat jaar werd hij in de persoon van de graaf van Megen 24 Aug. 1559 was Filips van hier voor goed naar Spanje vertrokken - gehuldigd12). Maar nog geen vijf jaar later zou niet alleen zijn gouverneur, de hertog van Alva, zijn bril, doch de Spaanse koning zelve zijn koningin hebben verloren op 6 April 1572 heeft Vlissingen, als eerste Nederlandse stad, zich zonder hulp van buiten van het Spaanse bewind bevrijd. Ook hier was de ontevredenheid tegen de regering stilaan 10) Hoewel oudtijds van het markiezaat van "Vere en Vlissingen wordt gesproken, is de titel markies van Vlissingen onbekend steeds wordt de functionaris heer van Vlissingen genoemd. Daar Vere er het zwaartepunt van vormde gaan wij hier op de geschiedenis van dit markiezaat niet nader in. 11) Het draagt sinds 1894 het standbeeld van De Ruyter, in 1842 ver vaardigd door L. Royer, dat tot dien beneden bij het Beursplein had gestaan. 12) Zie voor het bovenstaande uitvoeriger L. E. de Brakke, Inleiding tot ene beschrijving der rechten van den heer van Vere (Archief Zeeuwsch Gen. 1930 p. 167 vlg.).

Archief | 1955 | | pagina 56