47 in samenwerking met zijn stadgenoot Jan Mertsen of Meersen, te koloniseren, aanvankelijk niet zonder succes, doch enige jaren later hadden de Spanjaarden zich meester gemaakt van het eiland, dat de Vlissingers Nieuw-Walcheren hadden genoemd; in 1637 werd zijn vestiging, waarvan zijn zoon Cornelis com mandeur was, verwoest. Terwijl ook de hertog van Koerland er sinds 1642 aanspraken op deed gelden, rustten de heren Lamp- sins in 1654 een expeditie uit, en kregen in 1655 van de Staten-Generaal octrooi voor de kolonisatie van Tobago. De Nederlanders wisten zich tijdens de gebondenheid van de hertog in Baltische verwikkelingen van het reeds door hem gebouwde fort meester te maken en ondanks jarenlang proce deren moest deze, die zich met de Engelsen in verbinding had gesteld, tenslotte, in 1671, de eigendom van de Lampsins, die door Frankrijk werden gesteund, erkennen. Inmiddels was Cornelis Lampsins33), in 1662, door Lodewijk XIV tot baron van Tobago verheven. Als Zeeuwse patroonskolonie beleefde het eiland zekere bloei, vooral door de suikerplantages, al leed het sterk onder de oorlog eerst veroverd door de Engelsen, daarna in 1666 door de Fransen, terwijl in 1672 de Engelsen zich weer van het eiland meester maakten. Teruggegeven in 1674, ging Tobago echter voor het huis Lampsins in 1676 verloren toen het aan de Admiraliteit van Amsterdam werd overgedaan. Reeds in 1677 werd het weer door de Fransen veroverd later kwam het voor goed aan Engeland. Ook voor Essequebo, later Nova Zelandia geheten, heeft Vlissingen betekenis gehad. Het was al in 1615 door Zeeuwen bezocht en in 1626 door hen gekoloniseerd ook hier was Jan de Moor, gesecondeerd door de Middelburgs-Londense Courtens, actief, en was Van Pere mede van de partij. In 1632 echter werd de kolonie onder rechtstreeks beheerder der Kamer Zeeland gesteld. In 1657, toen de W.I.C., verzwakt door het verlies van Brazilië, deze vestiging los liet, werden de steden Middelburg (met twee), Vlissingen en Vere (ieder met één stem) met het beheer ervan belast. Tot 1669 duurde dit ver band toen gaven de steden de leiding der kolonie, die in 1666 veel van de Engelsen had geleden, terug. Tot Vlissingens bloei in de Gouden Eeuw, en ook nog wel in de volgende, heeft deze kolonie, rijk aan suiker, stellig bijgedragen. Ook de overige Antillen Guadeloupe, Martinique, Sint-Christoffel, 33) Deze heeft in 1641, in klassieke vormen, een fraaie woning aan de Nieuwendijk laten bouwen, die nog (het gebouw van het Loodswezen) bestaat.

Archief | 1955 | | pagina 71