57 verlof 23 Augustus hadden deze hun eerste godsdienstoefe ning in het voorlopige gebouw gehouden 43in te trekken, Toen kort daarop het voor hen ongunstige antwoord van de Prins werd ontvangen, was de kans op kerkbouw ondanks het advies van Te Water, die deswege natuurlijk dadelijk verdacht was geheel verkeken. Maar zelfs nu waren de gemoederen niet gekalmeerd, en ten slotte moesten de Staten van Zeeland gewapenderhand de rust herstellen. De leiders van het verzet werden, in 1779, gestraft, doch de Katholieken kregen eerst na de omwenteling van 1795 de vrije uitoefening van hun eredienst. In 1805 werd na eeuwen hun eerste kerk ingewijd. Inmiddels had het noodlot zich ook aan de Vlissingse wel vaart voltrokken. De vierde Engelse oorlog werkte ook hier funest, daar de handel met Amerika er door teniet ging, al heeft de sluikhandel op Engeland in tabak en jenever, die reeds voordien als kusthandel was ontstaan, in die jaren gebloeid. En toen, begin Februari 1795, de Franse troepen Vlissingen binnen trokken, kwam niet alleen aan de macht der Oranje-partij en aan de oude politieke en rechterlijke verhou dingen een einde44), doch voor Vlissingen ook, eerder nog dan in overig Nederland, aan de onafhankelijkheid. De somberste periode in de geschiedenis der stad brak aan. VERVAL EN LANGZAME HERLEVING 1795—1950 In de strijd op leven en dood, die van 1793 tot de val van Napoleon tussen Frankrijk en Engeland woedde, was Vlissin gen tengevolge van zijn ligging een uitermate belangrijke pion, en het bezit ervan was dan ook voor beiden even begeerlijk. Annexatie der stad, liefst ook van Walcheren en Zuid-Beve land de linkeroever van de Schelde was al eerder afgestaan was dan ook het oogmerk der Franse politiek en het voor naamste punt van geschil in de onderhandelingen over de 43) In hetzelfde jaar werd, uiteraard zonder spektakel, door de Lu therse gemeente, voor welke bij haar ontstaan in 1735 het hof van Sint-Joris was ingericht, een nieuwe kerk aan de Walstraat gebouwd. 44) Het bestuur werd ook hier ingericht op de wijze als overal elders in deze jaren het geval was met een geringe afwijking tijdens de kort stondige Engelse bezetting in 1809 .totdat het in 1851 zijn moderne gestalte kreeg. Wij behoeven de verschillende vormen ervan dan ook niet te releveren.

Archief | 1955 | | pagina 81