60 Toen immers landden de Engelsen op Walcheren en Vlis- singen werd het brandpunt van de oorlog. In het Noorden van het eiland 30 Juli begonnen, kwamen de Engelse troepen daarna ook ten westen van Vlissingen bij Dishoek aan land. Zij verdreven de Fransen uit het fort de Nolle en sloegen 7 Augustus een halvemaanvormige ring om de stad 11 Au gustus werd deze door een deel der Engelse vloot, dat door het Veergat gekomen was, licht gebombardeerd. Op grond van een uitdrukkelijk voorschrift van Napoleon, die in Maart 1808 had bepaald de verdediging van Vlisingen is gebaseerd op de onderwaterzetting, was 10 Augustus de zeedijk ten oosten van de stad doorgestoken, niet zonder nadeel evenwel voor de verdedigers, omdat door het onderlopen der landerijen ook de ravitaillering der bevolking in gevaar kwam. Zondag 13 Augustus volgde een zware beschieting uit 1100 kanonnen, zowel van land- als zeezijde, die de gehele dag en nacht duurde en de volgende dag, nadat de sommatie van overgave niet was beantwoord, werd voortgezet (afb. 5). De schade was enorm het prachtige stadhuis van 1594 ging geheel verloren 49twee kerken, de kazerne, 65 woon- en pakhuizen werden verwoest, bijna 250 zo zwaar getroffen dat zij onbewoonbaar waren, weinige bleven onbeschadigd ongeveer 350 burgers het verlies der bezetting is onbekend verloren het leven. Op 1 5 Augustus werd Vlissingen, na langdurige onderhandeling, door de Franse commandant, generaal Monnet, aan de En gelsen overgegeven. Overeenkomstig de bepalingen der capi tulatie werden de Franse troepen gevankelijk naar Engeland gebracht ook vele burgers verlieten nu de stad. De verliezen der Engelsen waren opmerkelijk gering, ongeveer 100 man aan de beruchte Zeeuwse koortsen, de malaria, echter gingen daarna tengevolge van de onvoldoende zorg van de genees kundige dienst bijna 4000 man ten onder. Hoe verschrikkelijk ook Vlissingen door deze gebeurtenis sen, onderdeel van het Europese drama dier dagen, werd geteisterd, het doel der onderneming werd, zoals men weet, niet bereikt van de voorgenomen verovering van Antwerpen, het grote arsenaal in Napoleons strijd tegen Engeland, kwam niets, en einde December ontruimden de Engelsen Walcheren, nadat zij reeds eind November het bovengenoemde marinedok en de sluizen en de overige verdedigingswerken van Vlissingen 49) In 1818 werd het patriciërshuis aan de Houtkaai, in 1732 voor burgemeester A. P. van Dishoeck misschien door J. P. van Baurscheit gebouwd, laatstelijk als „Paleis op het Dok" ter beschikking van de Koning gesteld, tot stadhuis bestemd.

Archief | 1955 | | pagina 84