V 66 DE SMALSTAD ARNEMUIDEN In 1288 kreeg Floris V tolvrijdom voor twee steden, die hij in Zeeland wilde stichten, waarvan één bij Arnemuiden zou zijn reeds in 1223 wordt van een Remerus de Arnemuda melding gemaakt, en in de bevestiging der Middelburgse abdij in haar bezittingen in 1271 wordt ook Arnemuiden genoemd doch voortgang heeft dit voornemen blijkbaar niet gehad, want steeds wordt nadien gesproken van keurschepenen, dorps instituut bij uitstek wel is het waarschijnlijk dat ten westen daarvan het sterke slot te Mortiere is gebouwd in de heerlijk heid van die naam. Dit oudste Arnemuiden, aan de mond der Arne gelegen, heeft steeds veel te lijden gehad van de ergste der Zeeuwse rampen, dijkvallen en grondbraken toen het omstreeks 1440 buiten was gedijkt en verzwolgen, werd een ander Arnemuiden, „Arnemuden in Mortiere", een weinig westwaarts gesticht, maar ook dit had reeds spoedig te wor stelen met de wateren. Langzamerhand ging het teniet de daarover bewaarde gegevens zijn zeer onoverzichtelijk doch Kesteloo neemt aan dat met de vorming van het wat verder oostwaarts in de heerlijkheid Nieuwerkerke gelegen, nu van de naamgevende Arne feitelijk gescheiden, Nieuw-Arne- muiden omstreeks 1462 is begonnen. Dit derde Arnemuiden kwam spoedig tot bloei. Scheepvaart vooral op Engeland, ook in het oude Arnemuiden druk bedreven het oudste bericht dateert van 1294 doch ook wat op Frankrijk was een middel van bestaan zijner bewoners, maar belangrijker was het overlaadverkeer op de Walcherse rede, die zich vóór de stad uitstrekte. De handelsomzet van Arnemuiden ging zelfs soms die van Middelburg te boven. Zelfstandigheid echter had het niet. Reeds in 1254 had Middelburg zich de jurisdictie in en langs de Arne weten te verzekeren, en in toenemende mate deed het zijn gezag in oud- zowel als in nieuw-Arnemuiden gelden. In 1482 werd elk eigen handelsleven er vrijwel onmo gelijk gemaakt door de bepaling, dat men te Arnemuiden geen koopmansgoed mocht opslaan en er geen balans mocht houden. In 1493 kocht de hoofdstad van de heer van Vere, die er een haven en nieuwe straten wilde aanleggen, het ambacht Oost hoek of „dat oysteynde van Arnemude", waardoor zij er vol komen de macht in handen kreeg. En al werd in 1524 een kleine „limitacie" op het verbod van 1482 toegestaan, om streeks 1530 kwamen de inwoners van Arnemuiden tegen de

Archief | 1955 | | pagina 90