68 Spanjaarden onder leiding van de Italiaan Scipio Hampi was versterkt ter bescherming van Middelburg, werd tussen 1576 en 1583 deze fortificatie door de ingenieur Abraham Andries uitgebreid en bevestigd en van poorten voorzien, doch ook nadien wordt van werk hieraan melding gemaakt vooral in het jaar 1597, toen een nieuwe poort werd gebouwd4). De bevolking nam snel toe, ook hier door inkomelingen vooral uit de Zuidelijke Nederlanden in de jaren 1590-1595 de helft der nieuwe burgers zodat wij hier reeds in 1586 een Waalse gemeente aantreffen, die echter geen lang leven heeft gehad 5). Ook het economisch leven, bevrijd van de Middelburgse druk, nam een hoge vlucht in 1580/1 treffen wij er weer Bartoe- nen aan, die zout verkochten maar deze was slechts van korte duur. De omstreeks de eeuwwende opkomende verzan ding der rede, die in de loop der 17e eeuw tot de indijking der Nieuwlandse polders zou leiden, beveiligde Arnemuiden tegen de zee, doch maakte aan de ontluikende scheepvaartbeweging een einde. Maar ook in ander opzicht werden de in 1574 gekoesterde verwachtingen deerlijk beschaamd. De jonge stad was financieel zo zwak, dat reeds in 1578 de secretaris afstand deed van zijn post daar de regering onmachtig was hem te bezoldigen op het einde der 16e eeuw ging de stad onder zware schuld, o.a. aan Vlissingen. gebukt. In 1607 wendde het stadsbestuur zich dan ook tot Middelburg om een ..redelijk accoord" te sluiten ook de Staten van Zeeland waren daar voor, en in 1609 waren beide partijen het bijna eens. Arne muiden zou weer onder het oppergezag komen der hoofdstad, met meer vrijheid evenwel dan vóór 1574 het geval was ge weest, maar door financiële overwegingen kwam hiervan niets. Vrij en zelfstandig tobde Arnemuiden door, af en toe, als voorheen, in open of verholen conflict met Middelburg 6).Toch ontbrak het niet aan pogingen de stedelijke welvaart nieuw leven in te blazen in plaats van scheepvaart, hoopte men nu 4) De aanleg van de spoorweg heeft deze werken grotendeels doen verdwijnen; de laatste overblijfselen der poorten waren reeds in 1862 opgeruimd. 5) Voor het culturele leven van belang is het ook op te merken dat hier van 1583 tot 1610 zo niet van een Latijnse school, dan toch van Latijnse schoolmeesters sprake is (zie Archief Zeeuwsch Gen. 19441945 p. 66 vlg.). Ook Franse schoolmeesters komen, van vóór 1553 tot 1750, te Arnemuiden voor. De schilderkunst vond er een beoefenaar in de burgemeester Dirk van Delen (f 1671). 6) Zo bv. nog in 1723 (not. ten rade van 11 Sept.) toen Middelburg middelen beraamde om er de aanwas van scheepvaart en commercie te verhinderen.

Archief | 1955 | | pagina 92