70 steun der plaats genoemd. De Arnemuiders bevisten voor en na vrnl. de Zeeuwse stromen, vooral op garnalen hun vangst wordt ten dele uitgevoerd, ten dele vooral door vrouwen in de naburige Zeeuwse steden, doch ook tot Brabant toe, uit gevent. Reeds in de 18e eeuw komt dit voor, en soms werd de toelating verboden in verband met grieven, die men te Middelburg tegen Arnemuiden had. Zo b.v. in Juli 1709 en in Juli 1732 7). Merkwaardig, om meer dan een reden, is met name het laatstgenoemde conflict. Als repressie tegen een verbod van Arnemuiden om zout te werken in twee keten van burgers van Middelburg, werd aan de „Erremuenaars" verbo den het „vercoopen van allerhande soorten van visch, kreukels, krabben, mosselen, garnaat, zeekraal etc." het kon bijna heden ten dage geschreven zijn. Maar thesauriers en bewind hebbers der O.I.C. verzochten de inwoners van Arnemuiden, te Middelburg werkende, te „licentiëren". Wij zien dus dat reeds toen de mannelijke bewoners van het stadje elders emplooi vonden. In 1769 werd een regeling getroffen om het vangen van mossels en kreukels te beschermen tegen Bra bantse en Vlaamse vissers. In de 19e eeuw zette het bedrijf zich voort, zonder tot grote ontwikkeling te komen. Toen in 1871 door de aanleg van de spoordam de verbinding van Arne muiden met het open water was verbroken, werd hierin door het graven van een zijtak van het kanaal door Walcheren voorzien, maar althans een deel der Arnemuider vissers prefe reert het uitvaren uit Vlissingen of Vere. Omstreeks 1875 vond tweederde der bevolking in de visserij haar bestaan, een verhouding, die nu wel niet meer juist is te achten. Thans is door gewijzigde omstandigheden een omschakelingsproces aan de gang, dat voor de bevolking dezer merkwaardige voormalige Zeeuwse smalstad diep ingrijpende veranderingen brengen zal. Literatuur Teg. Staat van Zeeland II pag. 200 vlg. H. M. Kesteloo, Geschiedenis en plaatsbeschrijving van Arnemuiden (1876); C. de Waard, De archieven berustende onder het bestuur der gemeente Arnemuiden, Inleiding (Versl. 's Rijks Oude Archieven 1924 II p. 232 vlg.). 7) Notulen ten rade van Middelburg 27 Juli 1709, 5 en 12 Juli 1732.

Archief | 1955 | | pagina 94