75 N. Stelt en de twee hoogste door de rector werden waar genomen 15 De vaste jaarwedde van de rector bedroeg 560, en daar enboven 240 als lector humaniorum litterarum. De conrector trok 300. Het minerval bedroeg voor iedere leerling 10,12 per kwartaal. De rector ontving voor iedere leerling in zijn klassen van stadswege 13 per jaar. Het aantal leerlingen was toen dertien. Van deze bezochten er 2 de klassen van de rector en 11 die van de conrector. De cursus duurde 5 jaar, d.w.z. 2y/i iaar bij de conrector en 2x/2 iaar bij de rector, doch kon verkort worden voor een leerling, die buitengewone vorderin gen maakte. In 1817 verliet Mahne Zieriksee, daar hij tot hoogleraar aan de nieuw opgerichte hogeschool van Gent be noemd was. Met zijn opvolger C. van der Palm, een neef van de be kende J. H. van der Palm, deed men, zoals in het volgende blijken zal, geen goede keus. Deze hield op 2 April 1822 een redevoering in de Waalse kerk ter gelegenheid van het twee honderdjarig bestaan der Latijnse school. In feite is het echter zo, dat 200 jaar in het gebouw school gehouden was. Over de lessen van Van der Palm werd veel geklaagd. Dit was voor curatoren aanleiding hem uitvoerige didactische richtlijnen te geven (1826) 16). In dit schrijven is ongeveer het volgende te lezen. Er moet school gehouden worden van 9 tot 12 en van 2 tot 5, uitgezonderd de drie wintermaanden, waarin de school om 4 uur mag eindigen, ,,in plaatse om (zooals tot heden strijdig met de wet geschied is) de school voor elf uur 's morgens en 's middags dikwerf om half vier uur te laten eindigen". De rector wordt ,,met den meesten ernst geïnju- geerd om de leerlingen der drie laagste dassen telken dage niet slegts in de declinatiën en conjugatiën te oeffenen, maar ook tevens in de declinatie der werkwoorden, en doen van buiten leren de Regelen van de Etymologie en Syntaxis vol gens de Rudimenta van Weyting." Verder heeft hij er voor te zorgen, dat ,,de leerlingen te huis (een) genoegzame taak hebben af te werken" en moet hij toezien, „dat de min ijverige niet naar willekeur hunne taak volbrengen, maar deze voor al tot vervulling hunner verplichting door de noodige maatregelen aan te sporen." „Dat aan de bijzondere zorge van den Heer Rector aanbevolen wordende voor de leerlingen een zuivere pronunciatie, zoo der Grieksche als Latijnsche taal, volgens de 15) Archief van de Landdrost, Verbaal 6de van Lentemaand 1809. 16) Stuk gedateerd 17 Sept. 1826.

Archief | 1955 | | pagina 99