63 eerste H. Communie deed, dan was men van onder tot boven in het nieuw gekleed, de meisjes droegen dan een doek en beuk van zijde, een bloedkoralen halssnoer met een goud of een vals slot, en gouden mutsspelden. D. Rouwdracht De rouwgebruiken worden nog zeer nauwgezet nageleefd en in de kleding vinden zij nog vrijwel algemeen toepassing. Men draagt niet alleen rouw over naaste familieleden, maar zelfs voor buren, peters en meters en petekinderen. Hoewel er in de duur van de rouw wel enig plaatselijk verschil is, kan in het algemeen gezegd worden dat de zware rouw, welke wordt gedragen over ouders en kinderen, een jaar en zes weken (hierin deelt ook de aangetrouwde familie) duurt, ter wijl de halve rouw, van 6 weken, over buren wordt gedragen. Lichte rouw draagt men over buren, peters en meters en pete kinderen, terwijl men voor neven en nichten geen rouw aan neemt. Bij de zware rouw zijn de doek en beuk evenals de schort van dof zwart Frans merinos. Het blauwe tussenmutsje wordt dan vervangen door een dofzwart mutsje dat evenwel ook van satijn, dus glanzend, mag zijn. Voorts draagt men dan nimmer rode kralen, maar grote zwarte kralen van glas of steen in vijf of zes rijen met in de nek de gebruikelijke gouden sluiting. De kroonspelden in de muts worden ver vangen door een paar spelden met gefacetteerde stenen knop, bevestigd op een meestal onversierd rond gouden schaaltje en gedekt door een stervormige versiering, waarvan iedere punt een klein zwart steentje of imitatie pareltje draagt (zie afb. 13 midden rechts). Wanneer kinderen deze spelden naar school droegen waren zij met zilver gemonteerd. Halve en lichte rouw was zwart met een weinig grijs erin. De burenrouw werd zowel door de vrouw als door de man gedragen, waarbij deze laatste zijn gekleurde halsdoek verving door een grijze of in de zware rouw door een zwart exemplaar. Bijlage. Uittreksel uit de boedel van Wouter Spijker, overleden te Ovezand 13 jan. 1775. In de kasse. 4 paar zilvre broekknoopen 1 2 paar zilvre mansgespen. 1 paar dito. 1) Taxatieprijzen zijn niet opgegeven.

Archief | 1956 | | pagina 101