XV kraaltjes versierde kaphoed van stroo met een gekleurd kap- hoedlint zoals deze op het eind der vorige eeuw door de boerinnen van Nieuw- en Sint-Joosland werden gedragen. Verder ontvingen wij van mevrouw Neufeglise-Lucieer te Groede enkele Kadzandse mutsen van bommenette kant en een zwart zijden schortje, van iemand, die onbekend wenst te blijven, gewone en kanten mutsen van de Axelse dracht, als mede enkele beuken, terwijl daarbij gevoegd was een lange kanten muts van de zgn, burgerdracht van Axel. Deze laatste aanwinst is vooral van belang omdat de burgerdracht van Axel nauwelijks meer wordt gevonden en tot dusverre geen enkel onderdeel van dit costuum in onze collecte aanwezig was. Mej. C. J. Geschiere te Middelburg schonk ons een opge maakte kanten muts van het Protestantse Zuidbevelandse costuum en een paar koperen balspelden, welke laatste op het eind van de vorige eeuw algemeen in de mode waren." De conservator van het Munt- en Penningkabinet deelt mede ,,De juistheid van de in mijn vorig verslag gemaakte op merking, dat men zich bij het aankopen van in onze collectie thuis behorende munten tevreden zal moeten stellen met het verwerven van bepaalde typen en dat volledigheid volkomen onbereikbaar is, bleek maar al te duidelijk uit de verslagen van de laatste veilingen op numismatisch gebied. De daar bestede prijzen liggen voor het overgrote deel aanzienlijk boven de taxaties, en hierdoor ontgingen ons enkele op Zeeland be trekking hebbende penningen. De uitbreiding der verzameling beperkte zich tot enige Zeeuwse rijksdaalders en een enkele gildepenning. In het afgelopen jaar is het mij weer gelukt enkele numis matische werken, speciaal het graafschap Vlaanderen betref fend, voor de Provinciale Bibliotheek aan te schaffen. Het zo dringend nodige apparaat voor het determineren van munten en penningen onderging hierdoor een niet onbelangrijke uit breiding. Het gebruik, dat voor studiedoeleinden van de verzameling

Archief | 1956 | | pagina 13