7 ming kon stellen, blijkt uit het keurboek van 1429 en de ordon nantie van 1435, die de invoer van vreemde lakens verbieden. Stoffen, die voor heruitvoer naar Noorwegen, Pruisen en elders bestemd zijn, mogen alleen binnenkomen mits zij ,,in coorden besleghen" blijven. Hoogstens mogen ze hier geverfd, geschoren of gerekt worden. Het verven schijnt een Zie- rikseese specialiteit geweest te zijn, die allicht steunde op de meekrapcultuur, In de 16e eeuw waren van deze nijverheid enkel nog „voetstappen ofte littekens" overgebleven1). Het stadsbestuur weet dit aan een zwak beleid en ontwierp uit voerige ordonnanties voor de drapeniers, de wollewevers, de vollers en de scheerders (1530 en 1531), later nog herhaalde lijk aangevuld, zodat wij toch wel enige herleving moeten aannemen. In 1582 worden enkele Vlaamse drapeniers toe gelaten. Het bovenstaande geeft meteen al een indruk van het han delsgebied der stad, dat ook verband houdt met de visserij van haring, die eveneens al vroeg, naar men zegt sinds 1300, tot bloei gekomen is. In 1355 benoemt Zieriksee een voogd der Hollanders, Zeeuwen en Friezen op het schiereiland van Skanör en Falsterbo aan de oostelijke oever van de Sont in de provincie Schonen, waar het in de zomer wemelde van haringvissers en kooplieden. In 1368 krijgt Zieriksee van koning Albert van Zweden een soortgelijk privilege als Am sterdam, Den Briel, Kampen, Elburg en andere steden om een „vitte" (kuststrook aan de Sont) te bezetten onder eigen bestuur en eigen rechtspraak met een herberg, waarin mede, wijn en bier belastingvrij getapt mochten worden en waar lakenhandelaars, schoenmakers, kramers en slagers hun bedrijf zonder lasten mochten uitoefenen. Ook de uitvoer van haring door de Sont was vrij van tol. In datzelfde jaar brachten 96 Zierikseese vaartuigen uit de Oostzee voor een waarde van meer dan een miljoen gulden naar huis en het volgende jaar 83 schepen voor ruim 9 ton. Amsterdam, dat op zijn beurt ver achter bleef bij Kampen, zond in dezelfde jaren bijna dubbel zoveel schepen naar de Oostzee, doch Dordrecht slechts tweederde. Ook Zieriksee behoort tot de onderteke naars van de vrede van Straalsund met koning Waldemar van Denemarken, hoewel het geen lid was van de Hanze. Van 1368 tot 1371 liet de stad zich regelmatig vertegenwoordigen op de Hanzedagen, meestal door haar „voogd" op Schonen. In de haven van Danzig werden de Zierikseese schippers vaak 1) Ordonnantie lakendraperie 3 febr. 1531. Rijksarchief in Zeeland, hss.-verzameling nr. 1146.

Archief | 1956 | | pagina 29