8 gezien en ook verder noordelijk, tot in Reval toe. De vaart op Noorwegen werd hierboven vermeld. Ook de handelsbetrek kingen met Engeland en Frankrijk zijn van oude datum en van levendige aard. Reeds in de 13de eeuw haalde men wol uit Ipswich, Lynn en andere havens aan de Engelse oostkust. Ten behoeve van de drukke scheepvaart richtte de stad in de duinen een baken op en legde zij drie tonnen uit, waarvoor de zeevaarders iets moesten betalen. Binnenslands profiteerde men van diverse tolprivileges, waarmee Floris V een begin had gemaakt. Ondanks herhaald protest van Dordrecht werden de Zierikzeese schepen evenals de Middelburgse vrijgesteld van het Dordtse stapelrecht, wat van belang was voor de zout- handel Rijn- en Maasopwaarts tot Keulen en Venlo. Als hertog Albrecht in 1398 zijn veldtocht tegen de Friezen onderneemt, moet Zieriksee 25 grote schepen en 500 gewapende mannen leveren. Alleen Haarlem met 40 schepen en 600 man en Am sterdam met 50 schepen en 300 man zijn zwaarder belast. Dat in een zo levendige handelsstad al in 1308 lombarden voorkomen, zal niemand verbazen. Deze lombarden, afkomstig uit Lombardije, wisselden vreemde munt en leenden geld uit. Zij kregen van de graaf een stenen huis in gebruik en mochten sinds 1351 in Beoosten Schelde harnas dragen. In dat jaar stelde de graaf Jan Palmier tot wisselaar aan. In 1389 kreeg de stad van Albrecht een veertiendaagse jaarmarkt, waaraan de hedendaagse kermis nog herinnert. Relatief gezien was de 14de eeuw het hoogtepunt in de historie van Zieriksee. Het poorterboek leert ons, dat de bevolkingsaanwas om het midden dier eeuw het sterkst was. In 1353 werden zelfs 130 nieuwe burgers ingeschreven. Van de 13125, die in de vijf eeuwen tussen 1302 en 1810 geboekt zijn, komen meer dan 5000 voor rekening van de 14de eeuw. Het aantal inwoners was vermoedelijk niet veel minder dan tegenwoordig. In 1322 was het getal priesters der parochie kerk van vier op acht gebracht, en in 1378 werd aan de Sint-Lieven een kapittel van 24 kanunniken verbonden, waar van de bekende rechtsgeleerde Philips van Leyden de eerste deken geweest is. Als hoofdstad van Zeeland beoosten Schelde stond Zieriksee nauwelijks achter bij Middelburg. In de 15de eeuw wist de stad zich vrijwel op deze hoogte te handhaven. Volgens Reygersberch had zij in 1419 meer grote schepen in de vaart dan enige andere stad van Holland en Zeeland. Wel veranderde de zoutnering van karakter, door dat men meer en meer ruw zout ging aanvoeren uit Frankrijk en Spanje, dat hier gezuiverd werd en vervolgens in alle rich-

Archief | 1956 | | pagina 30