14 poorten blokhuizen gebouwd om de ongezeggelijke stad in bedwang te houden. Pas in 1507 zijn deze weer afgebroken. Voor rustige studie en stil kunstenaarschap was deze woe lige havenstad blijkbaar niet de meest geschikte plaats. Als Erasmus in 1501 wegens ziekte van zijn bediende er op de doorreis enige dagen moet vertoeven, beweert hij in de hel te zijn geweest, en daarmee doelt hij zeker niet alleen op het klimaat. En als Albrecht D'ürer in december 1520 uit Ant werpen een uitstapje hierheen komt maken, is het om een aangespoelde walvis te doen, die intussen bij zijn aankomst al weer bleek te zijn weggedreven. Ook hij nam een minder prettige herinnering mee in de vorm van koortsen, die hem tot zijn dood zijn blijven plagen. Toch zou hij in de Sint-Lievens- kerk een schilderij van betekenis hebben kunnen bewonderen, nl. een Laatste Oordeel, door Jacob van Laethem omstreeks 1498 vervaardigd in opdracht van Philips de Schone (thans in het Museum voor Schone Kunsten te Brussel). Belangstelling voor de studie ontbrak trouwens ook niet. Van de 400 Zeeuwen, die de universiteit van Keulen bezochten in de eerste 80 jaren na haar oprichting 1388kwamen niet minder dan 129 uit Zieriksee, terwijl de Leuvense universiteit in de eerste kwarteeuw van haar bestaan (sinds 1426) 35 studenten uit Zieriksee ontving tegen 23 uit Middelburg In de naam lijst van priesters, gewijd in het bisdom Utrecht van 1505 tot 1518, vinden we 85 uit Zieriksee, waaronder 25 magistri, tegen 25 uit Middelburg en 8 uit Vlissingen 2). Boekdrukke rijen waren hier nog onbekend. Wel weten we, dat Jacob Bellaert van Zieriksee in 1485 te Haarlem een groot werk uitgaf en dat Cornelis van Zieriksee van 1489 tot 1517 te Keulen een drukkerij bezat 3 In 1530 telde de stad binnen haar muren twee medici, die geleerde werken schreven in kunstig Latijn Jason Pratensis en Levinus Lemnius. Eerstgenoemde, specialist in zwanger schapsproblemen en in zijn vrije tijd dichter, was enige jaren lijfarts van Maximiliaan van Bourgondië, heer van Vere en Brouwershaven en stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht. Lemnius was gedurende meer dan 40 jaren een ideale huisdokter, die zich bijzonder onderscheidde tijdens de pest- 1P. J. Meertens, Letterkundig leven, blz. 50. Deze schrijver noemt een reeks geleerden bij name, blz. 2.3 en 38. 2) H. W. Fortgens, De Latijnse scholen te Zieriksee, Brouwershaven en Tolen, (Archief Z. Gen., 1955) blz. 72. 3) Meertens, a.w. blz. 47.

Archief | 1956 | | pagina 36