21 met het herstel der Oranjes in 1672. 1747 en 1787, waarbij het optreden der Oranjegezinde Schouwse boeren opmerkelijk is, die in zo'n geval door klokgelui binnen de stad genodigd werden. Op 11 juli 1672 gooiden boeren en vissers tijdens een raadszitting alle ruiten van het stadhuis in. Schutters moesten hen verhinderen binnen te dringen. Intussen stelden enige burgers 11 artikelen op papier, waarvan de vierde eis luidde, „dat de cabalistische 1Regeeringe deser Stede werde te niete gedaan". Inderdaad verscheurden de beangste heren hun con tract en verzochten ontslag. Echter zijn de meesten door Willem III in hun ambten hersteld. In de 18de eeuw ontaardde het systeem meer en meer. Herhaaldelijk werden kinderen in het poorterboek ingeschre ven met de klaarblijkelijke bedoeling hen reeds jong (na 20 jaren poorterschap aan het winstbejag te laten deelnemen. Er zijn peuters bij van 2, 3, 7, 14 en 18 dagen Op het bericht, dat in Vere Willem IV tot stadhouder was uitgeroepen, plunderden gewapende boeren 25 april 1747 het Zierikseese stadhuis en mishandelden enige regenten. De heren durfden niet meer ten stadhuize te verschijnen en lieten het bestuur over aan een commissie uit de burgerij met de vijf Hervormde predikanten. Pieter Mogge werd bij aankomst gemolesteerd en gevangen gezet. Het pleit voor hem, dat hij desondanks zijn enige jaren te voren opgemaakte testament niet heeft gewijzigd De komst van soldaten deed de regenten moed en ambt hervatten. De stadhouder werd feestelijk inge haald en beperkte zich tot het ontslag van drie raden, die door hun persoonlijk leven aanstoot hadden gegeven. De rest moest maar „in 't vergeetboek". Nog heftiger was de beweging der gemoederen in 1787. De vroedschap van Zieriksee was, anders dan die van de meeste Zeeuwse steden, vurig Patriots. Speciaal het ijverige exercitiegenootschap „Voor Eendracht en Vrijheid" had velen geprikkeld. De Pruisische veldtocht, die een ommekeer aan kondigde, dreef weer de boeren naar de stad. Door een salvo van zenuwachtige vrijcorporisten, dat enige doden kostte, kwam het volk in rep en roer, ontwapende het genootschap en begon de huizen van Patriotten aan te tasten. De volgende morgen bleken 73 huizen geheel en 19 gedeeltelijk uitgeplun derd te zijn, terwijl van nog 24 de ruiten waren ingeworpen. Straat en haven leverden een onbeschrijfelijk beeld van verniel zucht in het huis van ds. Blaauw was een pruik het enige 1Onder „kabaal" verstond men toen bovengenoemde contracten.

Archief | 1956 | | pagina 43