VI Werken genoemd en direct aan de vorige reeks aansluitend. Slechts twee volumina zagen, en dan nog met een lacune I liep over 18361839, II over 1845 bij laatstgenoemde drukkers het licht. Wel steekt de eerste helft der 19e eeuw t.a.v. de publicis tische activiteit bij de eerste dertig jaren ongunstig af. Niet geheel verwonderlijk overigens, want al bleef het uiterlijke aanzien behouden, ,,een inwendige kwijning had het Genoot schap aangetast"1). Omstreeks het midden der eeuw echter schijnt de crisis overwonnen. Merkwaardigerwijs valt omstreeks deze tijd een verandering in het karakter van het Genootschap te constateren, een wijziging, die zich eigenlijk al bij de her denking van het halve-eeuwfeest in 1818 begon aan te kondi gen. De toenmalige voorzitter, mr. Lambrechtsen van Ritthem, zag het zo juist bij de oprichting van het Genootschap waren er geen andere geleerde genootschappen dan de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem en de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden, maar na de oprichting van een aantal verenigingen „werden vanzelf de grenzen onzer nasporingen beperkt en de aandacht veelal bepaald op de onderwerpen, waarin of het provinciaal belang was betrokken of tot welker navorsching een of ander toeval of ontdekking aanleiding gegeven had"2). De vervanging van algemene verhandelingen, hoogtepunten in de jaren tussen 1769 en 1792, door meer specifiek Zeeuwse, werd door hem voorzien. En wanneer men de inhoudsopgaven der drie boven genoemde reeksen ontleedt, vindt men deze prognose beves tigd. Van de 197 bijdragen in de Verhandelingen, geleverd door 120 auteurs, hadden 25, of betrekking op Zeeland. 172 waren van algemene aard (medische wetenschappen 61, wis- en natuurkunde 54 (dus samen ruim 60 theologie 14, geschiedenis 11, sociale en actuele onderwerpen („ver betering der scholen", begraven in de kerken) 14, rechts- 1Zie Gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van het anderhalve- eeuwfeest van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (1919) p. 7. 2) A.w. p. 15.

Archief | 1956 | | pagina 4