26 monument, dat door het vuur gespaard was, is met hamers vergruisd. Nog heden ziet de wandelaar overal op stoepen en straathoeken brokken steen uit de oude kerk. Tenslotte is in 1872 en 1891 de Oude Haven grotendeels gedempt (voor de glorietijd, zie afb. 9). In 1917 vielen enige bommen op de stad, bij vergissing uit geworpen door een Engelse piloot, die dacht, dat hij boven Vlaanderen vloog. Ernstiger schade veroorzaakte de tweede wereldoorlog. In februari 1944 werd algehele evacuatie der bevolking afgekondigd, omdat het hele eiland door de Duitsers geïnundeerd werd, ter voorkoming van een Engelse inval naar het heette. Wegens de zeer beperkte transportmogelijkheden naar het vasteland mocht alleen draagbare have meegenomen worden. Tenslotte bleven toch enkele honderden mensen achter voor noodzakelijke diensten. Diep was hun teleurstelling, toen in de herfst de rest van Zeeland bevrijd werd, maar de geallieerden aan de Oosterschelde en het Zijpe halt maakten. Gedurende de eerste vier maanden van 1945 werd de stad geregeld beschoten, gelukkig zonder onherstelbare schade aan de monumenten, al werd de dikke toren meermalen getroffen. De watertoren werd door de Duitsers opgeblazen. Pas in de zomer kon de bevolking in haar gehavende en geplunderde woningen terugkeren. Nog zwaarder werd de stad getroffen, toen in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 de vloedplanken bezweken voor het ongehoorde watergeweld (4.32 meter boven N.A.P.Een aantal inwoners verdronken, toen het water zich als een bandjir in de laaggelegen straten stortte, de bodem meters diep open scheurde en links en rechts muren wegrukte in totaal zijn 25 inwoners van Zieriksee om het leven gekomen. Slechts een klein gedeelte van de stad (Dam met omgeving) bleef droog. Maandenlang drong de vloed tweemaal per etmaal uit Schou wen de huizen binnen, zodat wederom het grootste deel der burgerij moest evacueren. Eindelijk werd op de plaats van de oude wallen een zandzakkendam gelegd, die de stad beveiligde en drooglegging mogelijk maakte. Zieriksee lag nu als een eilandje in de baren, zoals Reimerswaal vier eeuwen vroeger. Voor het lot van die rampzalige stad is Zieriksee echter ge spaard gebleven, omdat dank zij de moderne technische hulp middelen (voor een groot deel ontleend aan de Zuiderzee werken) het nog in 1953 gelukte eerst een gevaarlijk gat in de Westhavendijk en daarna de gaten aan de Schelphoek en bij Ouwerkerk te dichten. Nog altijd is Zieriksee, hoezeer ook geschonden, een der

Archief | 1956 | | pagina 52