28 li BROUWERSHAVEN Toen Zieriksee in 1248 stedelijke rechten ontving, bestond Brouwershaven nog niet. Wel lag iets verder landinwaarts Bridorpe, thans een onbeduidend gehucht, maar toenmaals de stapelplaats voor Hollands bier. Het zilte water op Schouwen was namelijk minder geschikt voor de bereiding van deze volksdrank, die dus van elders, vooral uit Delft, moest worden aangevoerd. De naam Bridorpe wordt dan ook wel in verband gebracht met brieden brouwen. Het dichtslibben van de kreek, waaraan Bridorpe lag, deed behoefte ontstaan aan een behoorlijke haven, waar tevens door een sluis het overtollige polderwater kon worden geloosd. Daarom nam Floris V in 128o honderd gemeten land binnen en buiten de dijk over van Jan van Renesse. Pieter Nobel en zijn broeder, zonen van heer Claeys, namen op zich het be oogde werk te volbrengen, met geldelijke steun van het am bacht Bridorpe, en ter plaatse een dorp te stichten. De helft der inkomsten bleef voor de graaf gereserveerd. Bij voorbaat werd aan de inwoners tolvrijheid verleend door hertog Jan van Brabant in al zijn landen (1288). Inderdaad is kort daarna sprake van Bridorpsluys en van een versterkt huis, vermoede lijk het latere Herkestein. Volgens Nagtglas was dit de oor sprong van Brouwershaven. Op grond van de gegevens, die Fokker heeft bijeengebracht, lijkt het echter waarschijnlijker, dat Bridorpsluys moet worden vereenzelvigd met het iets westelijker gelegen Klaaskinderkerke. Was die plaats voor een haven minder gelukkig gekozen Of heeft de vijandige verhouding tussen Ghise Nobel sone en de Henegouwse graaf Jan II storend gewerkt In elk geval is de aan deze haven toegedachte taak omstreeks 1300 overgenomen door Brouwers haven. Hoe dit precies in zijn werk is gegaan, ligt in het duister. Opmerkelijk is zeker, dat het Henegouwse wapen in het stadswapen is opgenomen. Brouwershaven schijnt slechts in direct als geesteskind van Floris V te mogen worden be schouwd. De eigenlijke vadei zal dan wel graaf Willem III zijn geweest. De naam Brouwershaven komt voor het eerst voor in 1318 de graaf is dan voor de helft eigenaar van het jonge dorp. Merkwaardig is, dat Brouwershaven oorspronkelijk bovenop en buiten de dijk is gebouwd- Er moeten dus hoog opgeslibde gronden gelegen hebben. Alleen de kerk werd binnendijks opgetrokken op land van het ambacht Duivendijke. Volgens

Archief | 1956 | | pagina 54