29 de overlevering zou 1293 het stichtingsjaar zijn van dit majes tueuze aan de Heilige Nicolaas gewijde gebouw. Dit is bepaald te vroeg. Al wijzen enkele bouwfragmenten op de 14de eeuw, toch moet de kerk (afb. 12 en 13) in hoofdzaak in de 15de eeuw zijn opgetrokken. Behalve als invoerhaven van bier kreeg Brouwershaven al vroeg betekenis als vissersplaats. In 1344 stichtte Willem IV er een vrije haringmarkt, waarheen hij de Hollandse, Bra bantse en Vlaamse kooplui nodigde. Bovendien kreeg het dorp tolvrijheid in Holland en Zeeland voor twee jaren. Deze vrij dom is herhaaldelijk vernieuwd. Aangezien voor dit privilege een aanmerkelijke geldsom placht te worden neergeteld, mogen we een vrij belangrijke scheepvaart veronderstellen. De voor naamste afzetmarkt was Keulen. Meer dan eens ook worden Brouwershavense schippers vermeld in Engelse havens, waar zij haring, zout, meekrap en uien brachten en wol en steenkool haalden. Conflicten met Hanzeaten wijzen op belangen in de Oostzee. Toen in 1443 vele Hollandse en Zeeuwse schepen in Danzig werden vastgehouden, was het Brouwershaven dat na Amsterdam de meeste schade leed. Omgekeerd beroofden de Brouwenaren meermalen Pruisische en Schotse vaartuigen. Albrecht van Beieren bevestigde en vermeerderde de voor rechten. In het begin van de 15de eeuw raakte het dorp echter in handen van Floris van Kijfhoek, een gunsteling van Jacoba van Beieren. In 1422 gaf haar oom Jan van Beieren opdracht een blokhuis te bouwen. Toch landden er enige jaren later, in januari 1426, troepen van Humphrey van Gloucester, die echter iets westelijker verslagen werden door de benden van Philips van Bourgondië. Vele Zeeuwse edelen vonden daar de dcod. Terzelfdertijd werd bij Dreischor de Engelse vloot teruggeworpen. Een tweede slag bij Brouwershaven viel voor in 1490, toen de Hoekse aanvoerder jonker Frans van Brede- rode dodelijk werd gekwetst. Intussen had Van Kijfhoek het dorp verkocht aan drie heren Floris van Borsele, Laurens van Cats en Wouter Hugens van Haamstede. Geschillen met lieden, die bij de kerk aan de voet van de dijk woonden en beweerden, dat ze daar vrij waren van boetes voor overtredingen, op de dijk door hen be gaan, leidden er toe dat in 1461 Philips de Goede 36 gemeten land van het ambacht Duivendijke en 14 gemeten van het am bacht Bridorpe. gelegen om de kerk, verkocht aan de heerlijk heid Brouwershaven. Overigens heeft het plaatsje op de dijk zich alleen kunnen uitbreiden door het indijken van schorren. Aangezien deze landaanwinsten in later eeuwen grotendeels te-

Archief | 1956 | | pagina 55