VII geleerdheid o geest van Nicolaes Everaerts en Cornelis van Bijnkershoek slechts één, diversen 17). In de Nieuwe Verhandelingen liggen de verhoudingen reeds anders van de 28 bijdragen, van 13 auteurs, was een derde, nl. 9, Zeeuws, 19 van algemene aard (wis- en natuurkunde 6. medicijnen 2, geschiedenis 5, diversen 6). De zes verhandelingen in de Nieuwe Werken waren alle aan Zeeland gewijd! Zoals U straks zal blijken vertoont ook onze honderdjarige, met mini male uitzondering, geen ander beeld. In zijn presidiale jaarrede van 1895 1heeft dr. C. de Man, met mr. M. F. Lantsheer een der grote mannen in de geschie denis van ons Genootschap in de tweede helft der 19e eeuw, de mening geuit dat „ons oud genootschap als vanzelf (is) geworden een genootschap van oudheidkunde". Geheel juist was en is deze bewering overigens niet, en inderdaad was men, zo niet vanzelf2), dan toch ongemerkt en stellig onop zettelijk. afgeraakt van de oorsprong, de société des sciences van de oprichter eveneens medicus Gallandat. Om het anders uit te drukken de inhoud van art. 1 onzer aloude Wet, die als doel van het Genootschap stelde het „bevorderen van kennis en wetenschap in Zeeland", zou sinds meer dan een eeuw, althans gezien onze publikaties, met meer recht van, of betreffende Zeeland kunnen luiden. En ook op ander gebied heeft deze verandering zich voltrokken men denke aan de grotere plaats, die het museum in het algemeen bestel heeft ingenomen en aan de wijzigingen, die in de loop der tijden in de aard daarvan zijn gekomen. Slechts t.a.v. de spreekbeurten, vervuld door de in Middelburg gevestigde leden en spaarzaam aangevuld door „sprekers van buiten", leeft, mutatis mutandis uiteraard, de oorsprong van het Genootschap voort. Boven zeide ik reeds dat de lacune in ons archief juist voor deze jaren het onmogelijk maakt over het ontstaan van het Archief een behoorlijk inzicht te winnen. Wij weten niet wie 1) Archief 1910 p. LXXXVI. 2) Zie voor bezwaren tegen dit begrip de opmerkingen van dr. Heeringa in Gedenkboek 1919 p. 16, p. 21 vlg.

Archief | 1956 | | pagina 5