IX strale artikelen van dr. Heeringa over Zeeland in de eerste jaren na de Opstand1) de meeste betreffen diverse onder delen van Zeelands rijke geschiedenis. Uiteraard zijn aan Nehalennia in vroeger en later tijd, d.w.z. met zich wijzi gende conclusies beschouwingen gewijd, evenals aan de prehistorie en de vluchtbergen. Waterstaats-, dijk- en polder geschiedenis hoe zou het anders kunnen kreeg ruim, maar nog lang niet voldoende, haar deel. Landbouwgeschie- denis en kerkgeschiedenis bleven niet achter evenmin de Zeeuwse folklore. Een ganse reeks vormen de artikelen be treffende de Latijnse scholen in Zeeland, de publikatie der Middelburgse stadsrekeningen van 1365 tot 1810, van te meer waarde nu de originelen verloren zijn gegaan. Op gang is thans een serie over de geschiedenis der steden van Zeeland waarover reeds eerder belangrijke bijzonderheden waren medegedeeld en over de Zeeuwse drachten. Aan Zeeuwsch- Vlaanderen, dat tussen 1860 en 1870 onder leiding van de bekende Van Dale een eigen orgaan had, zijn diverse bijdra gen gewijd. Talrijk zijn ook de opstellen waarin personen, die in vroeger of later tijd in Zeeland een rol hebben gespeeld, werden herdacht. Het overwegend historisch karakter, dat uit deze summiere enumeratie blijkt, moge tegenkanting vinden, geheel onbegrij pelijk is dit niet. Dagbladen en tijdschriften brengen, vooral in onze tijd, een dermate uitvoerige documentatie en beschou wingen over de problemen van den dag, dat het voor een orgaan als het onze uiterst moeilijk zal zijn dit gebied te betreden één en driekwart eeuw geleden had het Genootschap ook ten aanzien hiervan een monopolie-positie en waren actuele" onderwerpen dan ook talrijk. Niettemin zou het niet onredelijk zijn zich op dit probleem nader te bezinnen. Maar één ding staat vast onze instelling is en blijve krachtens haar ontstaan, haar historie en haar traditie een Genootschap zo 1) De instructiën voor de gewestelijke regeering van Zeeland, 1574 1586 (Archief 1912), en vooral: De leiders der Staten van Zeeland in de jaren 1577—1580 (Archief 1918).

Archief | 1956 | | pagina 7