5 lieden en arbeiders geraakten zonder nering daar de „dorp- luyden ende ander buytenvolck" niet meer ter markt kwamen en de poorterij haar land en „penningen" had verloren, zodat de stad „alleenlijck staat op 16 oft 18 persoonen, die machtich sijn heur neeringhe te doen"1). Nadien herhaalde zich deze ramp in 1552, 1555, 1557 en 1570, in meer of minder erge mate, is de stad die niet zonder reden in een request van 1565 zich als „schamele stad" aandiende door overstro mingen getroffen. En wat het geweld der natuur nog had gespaard, viel in de oorlogsjaren aan de verwoesting der eigen landgenoten ten offer. De Geuzen plunderden het den Koning getrouwe Reimerswaal in juni 1572 tijdens de strijd om Mid delburg, eind 1573 ging het in vlammen op in der maniere dat niet een huys is blijven staende", en in 1574 was hetgeen restte van de eertijds bloeiende stad vrijwel geheel verlaten. Toch volgde, in 1577 en 1578, enig herstel. De bewoners keerden, althans ten dele, terug, en in laatstgenoemd jaar gaven de Staten van Zeeland aan Reimerswaal weer een eigen bestuur en het volgend jaar de bevoegdheid, in het verdronken land het visrecht uit te oefenen. Maar overigens keerde het verleden niet terug de vertegenwoordiging in de Staten hoewel een afgevaardigde der stad in 1577 en 1578 nog op enkele vergaderingen aanwezig was ging verloren, en de poging om het landrecht, dat in de plaats van de kerke lijke rechtspraak van provisor en deken nog in 1563 door Filips II bevestigd, was gekomen binnen zijn muren te krijgen, mislukte. Levenskracht heeft dit tweede Reimerswaal, dat volgens Boxhorn „nauwelijck de weerdigheit van een tamelijk dorp" heeft kunnen behouden, nooit gehad, en spoe dig ging het geheel bergafwaarts. In 1631 verlieten de laatste bewoners de volkomen onbewoonbaar geworden plek zij weken uit naar Tolen, waar zij een nog lang onderscheiden groep der bevolking hebben uitgemaakt. En in 1632 werden de ruïnes hunner huizen door de Staten publiek verkocht... LITERATUUR. J. Ermerins, Eenige Zeeuwsche Oudheden IV le stuk (1788); J. P. van Visvliet, Historische beschrijving der voormalige stad Rei merswaal (Archief Zeeuwsch Genootschap I 3 p. 3 vlg.); A. Geluk J.A.zn., Beschrijving der stad Reimerswaal (Middelburg, 1877); R. Fruin Th. Azn., Het archief der stad Reimerswaal ,'s-Gravenhage, 1897); dez.. Het recht der stad Reimerswaal (Oude Vad. Rechtsbronnen II 7); C. Hollestelle, De voormalige stad Reymerswale (Sinte Geertruydtsbronne IX). 1) Naar stukken in het Algemeen Rijksarchief te Brussel (vr. mede deling van de heer M. P. de Bruin).

Archief | 1957 | | pagina 19