10 uiteenliep. Maar hoezeer de gegevens voor de volledige ont wikkeling van een raad ook te Goes aanwezig waren, gekomen is het daartoe, vóór 1720, toch niet. Duidelijk blijkt dat ook uit de eed der ..elvenaers 1ofte raedsluyden die alleen bij baljuw, burgemeesters en schepenen zouden komen als zij daartoe door dezen waren ontboden. Uit het voorgaande blijkt dat althans de instellingen van Goes, over het verband van welks stadsrecht met andere geen zekerheid is, met die van Reimerswaal veel overeenkomst ver tonen. Van de twee burgemeesters en negen schepenen, die te Goes zoals gezegd een dubbele taak vervulden, trad jaar lijks de helft, juister het ene jaar een burgemeester en vier, het andere vijf schepen, af. De aftredende burgemeester maakte met twee der ,,treflijckste" poorters, oudermannen, later kiesheren genaamd, die daartoe werden gekozen, en met de beide bovengenoemde rentmeesters een nominatie op van 20 personen, waaruit de aanblijvende leden der regering hun toekomstige ambtgenoten aanwezen. Maar terwijl vrijwel over al elders de electie aan de landsheer was voorbehouden, werd zij hier aan de stad overgelaten 2invloed van 's graven ver tegenwoordiger, de baljuw, was in 1413 hierbij al bepaaldelijk uitoesloten. Later echter trachtte deze zich hierbij te doen gelden hetqeen. zoals wij nog zullen zien, tot ernstige conflic ten aanleiding heeft gegeven. In 1485, ten slotte, werd door Maximiliaan van Oostenrijk een weeskamer ingesteld. Ook het economisch leven der stad kwam onder de Bour gondische vorsten voorspoedig tot ontwikkeling. Scheepvaart was de oudste tak van bedrijvigheid, waarvan wij vernemen bovengenoemde rekeningen maken melding van kaaien aan de haven. Reeds op het einde der 13e eeuw wordt een Goese schipper qenoemd. die wol haalde uit Newcastle-on-Tvne. en in de volqende en vooral in de 15e eeuw is herhaaldelijk van verkeer tussen de Ganzenstad en Engeland sprake. Lands- produkten, vrnl. meekrap, zowel als waren uit de Oostzpe- landen. een enkele maal ook zout of wiin uit Frankrük. werden door Goese schippers daarheen gevoerd behalve wol, brach- 1Vermoedelijk moeten hieronder niet de vertegenwoordigers der elf hoofdgilden worden verstaan, die te Goes een bijzondere positie hebben ingenomen in 1488 wordt nl. naast elkaar van raadslieden en dekens der gilden gesproken. 2) Uit vrees, dat misschien Protestanten of Prinsgezinden in de regering zouden komen, werd tijdens de Troebelen gedurende enige jaren de benoeming in handen van de rentmeester van Zeeland Bewesten Schelde gelegd; na de Satisfactie van 1577 werd de oude toestand hersteld.

Archief | 1957 | | pagina 24