11 ten zij lood en lakens mee terug. En hoewel weinig, ook in de Oostzee werd de Goese vlag gezien. Ook vernemen wij van eigen verkeer der Engelsen in deze stad in 1492 bv. werden zij daar wegens een tolkwestie met beslag bedreigd, en Engelse lakens werden, in 1459, door Goesenaars naar Holland ver scheept. Belangrijker echter dan deze scheepvaart was toen voor de Goese welvaart de industrie. Terwijl wij omtrent eventuele vlasnering niet meer vernemen dan dat het roten ervan in de stad en de vesten was verboden, en wij over de meekrap niet meer weten, dan dat omstreeks 1450 een ordon nantie werd vastqesteld en dat er in de bloeitijd vijf meestoven waren in 1750 waren er nog maar twee staan ons om trent de draperie en de zoutnering meer gegevens ten dienste. Het oudste bericht omtrent lakennering te Goes dateert van 1407. toen de stedelijke nijverheid tegen de concurrentie van het platteland werd beschermd in 1447 werd het gebod, dat niemand er lakens ter snede mocht verkopen dan die poorter was der stad door hertoq Filips herhaald. Gilden van wevers en droogscheerders treffen wij bij de oudste vermeldina dezer corporaties, die van 1449 dateert, reeds aan in hetzelfde jaar werd een uitvoerige ordonnantie op de draperie vastqesteld, die ons omtrent haar betekenis enige indruk qeeft. Zij onder scheidt lakens van het hoooste zegel, qeweven van „gueder, fiinder" Engelse wol, andere (tweede) zegel, waarin naast deze ook beste Spaanse wol werd verwerkt van geen dra- periestad is zo vroeotiidig oebruik hiervan bekend -en derde zegel, waarbij behalve deze beide soorten ook Schotse en ..heerlanscer" hierlandse (inlandse of Ierlandse wol was gebezigd hun afmetingen werden precies vastgesteld. Ook mindere soorten half gekamde, gemengde, slechte crratiwe en slechte witte lakens worden genoemd, gereed van ..alderhande wolle", maar niet van lamswol. De wol moest worden goed gekeurd door de zegelaars, de lakens door de keurmeesters, en tegen fraude werd, naar middeleeuwse trant, uitvoerig ge waakt. Maar ondanks haar uitvoerigheid geeft deze ordon nantie toch niet de indruk, dat wij hier met een exportindustrie hebben te maken, en ook elders wordt van verkoop van Goese lakens geen melding gemaakt. Ook Engelse lakens werden op de Goese markt gesleten. Wel waren deze vrij van het voor schrift, dat de ten verkoop gestelde lakens van buiten moesten zijn gekeurd en gezegeld, maar zij mochten niet geverfd zijn. Hierin is ongetwijfeld een maatregel ter bescherming der stedelijke industrie te zien. Meer last nog ondervond deze van de concurrentie van het naburige Kapelle. In 1451 rees hier-

Archief | 1957 | | pagina 29