23 onchristelijk gekibbeld. En toen, in 1774, de nieuwe psalm berijming werd ingevoerd, die elders in het Zeeuwse land als moderniteit werd verfoeid, werd hier door ds Kaas ter verhef fing van het gesproken woord niet alleen orgelspel, doch ook „blaas- en snaargetuig" en koorgezang ingevoerd. De Patriottentijd ging ook aan Goes niet zonder beroering voorbij. Zoals met het oog op de verhoudingen in de stad niet verwondert, waren de Patriotten er weinig talrijk, en wel wist de Harmonie niet te voorkomen dat zij in de raad door drongen. maar dit toch tot een minimum te beperken. In 1784 echter maakten zij handig gebruik van de door de oorlog met Oostenrijk over de Scheldekwestie gewekte vrees en boden de hulp aan van hun exercitiegenootschap, De Vrijheid geheten, bij de verdediging der Vaderlands. Doch de gevraagde burger bewapening werd geweigerd en bijeenkomsten verboden ten slotte besloten zij hun exercities te staken, maar het Genoot schap in stand te houden. Daarna probeerden zij in het voor jaar van 1786 in de schutterij te worden opgenomen, hetgeen gelukte hun eis echter, zelf de officieren te mogen kiezen, werd afgewezen. Prins Willem V, die in juni 1786 Zeeland met de zijnen bezocht, werd ook te Goes zeer toegejuicht toen hij evenwel kort daarna door de Staten van Holland werd geschorst, kwamen ook de Goese patriotten in actie. Dat bracht echter het gepeupel op de been, en op Nieuwjaarsdag 1787 moesten de ruiten der Patriotten het ontgelden. Zij ontbonden hun Genootschap, maar op 30 jan., toen wegens de marktdag alle Oranjegezinde boeren in de stad waren, brak het onweer nog veel heftiger los tal van huizen van Patriotten werden geplunderd, en velen hunner vluchtten. De beide Patriotse leden werden uit de raad verwijderd en de stadsregering wist bij de Staten straffeloosheid voor de plunderaars te verkrijgen. Op het tijdstip, dat de demokraten in Holland het toppunt hunner macht bereikten, was de beweging te Goes volkomen verslagen. Maar hun uur zou ook hier spoedig komen. In het begin van 1795 zegevierden de Patriotse beginselen door het verloop der algemene gebeurtenissen, en ook te Goes werd het stadsbestuur naar de nieuwe denkbeelden ingericht, om nadien dezelfde ontwikkeling te vertonen als elders in den lande. Merkwaardig echter is het conflict, dat in de nazomer van 1795 reeds tussen de nieuwe heersers onderling oprees en waarvan een der deel nemers, A. W. Egter van Wissekerke, de leider van het verzet, een stellig gekleurd doch niettemin wat de feiten betreft wel bruikbaar „Kort en echt verhaal" heeft nagelaten. De aan-

Archief | 1957 | | pagina 41