26 toen in de oogstweken vaak honderden Vlaamse en Hollandse arbeiders het vlas van de Wilhelminapolder kwamen trekken. Naast dit gewas waren tarwe en erwten de voornaamste pro- dukten van de Bevelandse bodem, later aangevuld met aard appelen en suikerbieten. In de laatste tijd neemt ook de fruit teelt 1bessen, appelen een steeds belangrijker plaats in. Voor al deze produkten is Goes het aangewezen marktcentrum. Als regionale markt van landbouwartikelen, voorpost in zekere zin van Rotterdam, waarmee het nauwer werd verbonden sinds in 1867 de spoorlijn van Roosendaal tot Goes was doorge trokken, en welks firma's er commissionairs hebben2), heeft de .hoofdstad van Zuid-Beveland", zetel ook van de Zeeuwse landbouworganisaties en -diensten sinds een halve eeuw3 een positie verworven, die zo zij tot grootse verwachtingen geen aanleiding moge geven, toch stevig gefundeerd lijkt. En haar positie als geografisch centrum van Zeeland draagt wel licht ook nog andere mogelijkheden in de schoot. LITERATUUR. (Mr. J. Dominicus Jz.), Bschrijving der stad Goes (Tegenwoordige Staat II p. 1 vlg.); dr. R. A. S. Piccardt, Bijzonderheden uit de geschiedenis der stad Goes (Goes, 1865); dr. M. G. de Boer. Patriot tische bewegingen in Goes (Tijdschr. voor Gesch., Land- en Volkenkunde dl. VIII. p. 201 vlg.); (A. W. Egter van Wissekerke), Kort en echt verhaal van het gebeurde binnen de stad Goes sedert den 20 Aug. tot den 22 Sept. 1795 (Goes. 1795); L. van Bruggen. De omwenteling van 1813 en de bevrijding van Zuid-Beveland (Gedenkboek 1813 III p. 534 vlg.); Ad. Mulder. Iets over Goes en zijne hoofdkerk (Bulletin Ned. Oudh. Bond III p. 142 vlg.); dr. W. S. Unger en H. van der Kloot Meyburg, De monumenten van Goes (Oudh. Jaarboek 1930 p. 41 vlg.). Tot nu toe niet gepubliceerde gegevens zijn ontleend aan de oudste voorgeboden- en privilegeboeken, berustende in het archief der gemeente. UI KORTGENE Jan van Reygersberch, die in de smalstad geboren was, vertelt 1) Reeds in 1573 vielen een Engels officier, die op Beveland heeft gediend, de boomgaarden bij Goes op (vr. mededeling van prof. dr. T. S. Jansma). 2) Uit een brievenboek van de graanhandelaar Somer uit 1828 (R. A. in Zeeland, hss.-verzameling nr 216) blijkt, dat de Goese markt omstreeks 1830 voor de fluctuaties van de Rotterdamse uiterst gevoelig was. De in 1907 opgerichte Duvekot's Graanhandel N.V. onderhoudt heden nog nauwe relaties met de laatste. 3) De zetel der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, in 1843 opge richt werd in 1916 van Middelburg naar Goes overgebracht. Dat ook het Noordbevelandse Kats „voormaels een oude stad ge weest" is, zoals Smallegange (p. 753) beweert, wordt door niets gestaafd.

Archief | 1957 | | pagina 44