33 bleef. In november 1573 deed jhr Arent van Dorp, gouverneur van Zieriksee, een poging de stad voor de Prins te nemen, doch deze aanslag mislukte jammerlijk. Toen echter de rest van Zeeland in handen van Oranje was gevallen en door de Pacificatie van Gent de weg naar nieuwe verhoudingen scheen gebaand, was ook Tolen bereid, als laatste der Zeeuwse steden, diens gezag te erkennen. De 17e april 1577 kwam de Satisfactie tot stand, die met die van Goes grote overeenkomst vertoont de uitoefening van de Katholieke godsdienst werd toegestaan, en de stad zou niet dan in de uiterste omstandig heden met garnizoen worden bezwaard. Maar veel kwam daarvan niet terecht. Een bezetting kon Tolen wegens de voortdurende bedreiging van de overzijde der Eendracht niet missen, al werden de hinderlijke Duitse benden spoedig terug getrokken, en aan het dulden der Katholieken werd ook hier spoedig een einde gemaakt. In oktober 1578 werd de kerk deerlijk geplunderd het kostbaarste bezit was echter veilig op het stadhuis geborgen en Gecommitteerde Raden for ceerden daarop de protestantisering der stad door hun besluit, de geestelijke goederen te seculariseren. Het volgend jaar werd de magistraat naar de veranderde orde der dingen vernieuwd het sacramentsgilde, dat in 1567 nog 163 leden telde, werd in 1578 opgeheven, het kapittel, dat geen steun meer vond bij de magistraat, verliet de stad, en de eerste gereformeerde predikant trad te Tolen in het najaar van 1578 officieel op. Zelfs niet een der beide kerken bleef, ondanks de gunstige beschikking van de Prins, voor de Katholieke eredienst be schikbaar 1 Zolang Brabant in Spaanse handen was, bleef de positie van Tolen bedreigd. Zorg voor de verdedigingswerken was dan ook het eerste werk, en als frontierstad van Zeeland kreeg het van nu af aan ook meer dan plaatselijke betekenis. Reeds dadelijk na de Pacificatie had de Prins van Oranje versterking der stad gelast, en een heffing over het gehele eiland werd daartoe bevolen, doch eerst in 1580 werd een begin gemaakt met het werk. In het najaar van 1588 trachtte Parma stad en eiland te veroveren, doch de inval werd afgeslagen door de graaf van Solms. Maar Tolen's gevaarlijke ligging was nu wel 1) Sinds 1633 traden hier en elders op het eiland ..wederdopers" op, die door de Gereformeerden werden bestreden, doch spoorloos zijn ver dwenen. Op het einde der eeuw kwamen Hugenoten in zo'n groten getale binnen Tolen voor, dat in 1681 een Waalse gemeente werd ingesteld die in 1818 werd opgeheven.

Archief | 1957 | | pagina 55