V 40 SINT-MAARTENSDIJK Aan de Haastee op het eiland Tolen ontstond in de 14e eeuw de nederzetting Haastinge Boxhorn en, hem volgend, de schrijver van de Teg. Staat spreken van Haastrecht ,,in Sint Mertinsdijcke", waaraan in 1357 een privilege van tolvrijdom werd verleend. In 1389 wordt van de „poert van Haestinghe, die men heet Sente Mertensdike" gesproken, doch het lijkt niet aannemelijk op dit jaar het stedelijke karakter van Sint-Maartensdijk te stellen, daar nadien, in 1420 en 1470, nog van parochie en van dorp sprake is. Eerst met 1491 hebben wij ten aanzien hiervan zekerheid. En even onduidelijk als de verwerving van haar stedelijk karakter, is de geschiede nis van het ontstaan en de maatschappelijke betekenis der smalstad. Volgens Reygersberch zou zij haar eerste begin ver schuldigd zijn aan het heerlijk slot (afb. 11) van welks geschiedenis wij niet veel anders weten dan dat het reeds in de 14e eeuw wordt genoemd en in 1820 is gesloopt doch door anderen wordt dit verband betwijfeld omtrent haar econo mische geschiedenis staan ons voor deze tijd geen gegevens ten dienste, maar het ontbreken van ieder gegeven doet deze niet hoog aanslaan 1 Uitnemend echter zijn wij ingelicht over haar heren, en hieraan ontleent het stadje zelfs zijn belang in de qalerij der Nederlandse steden. De heerliikheid Sint-Maartensdijk, die eerst aan de van Overbordine's toebehoorde, was in 1357 in handen gekomen van het machtige geslacht der Borsele's, eerst van Floris, daarna van diens broeder Frank, de grootvader van de laatste echtgenoot van Jacoba van Beieren, die belangrijke rechten inzake de justitie verkreeg. In 1429 stichtte deze in de kort daarvoor gebouwde kerk een college van kanunniken. Zijn zuster, die gehuwd was met Jan van Buren, erfde Sint-Maar- tensdiik na ziin dood in 1470 haar kleindochter huwde Frederik van Egmond. wiens achterkleindochter Anna het in 1553 door haar huweliik met prins Willem I in het huis van Oranie bracht, dat de heerliikheid heeft bezeten tot 1795. toen zij ond"r de domeinen werd opgenomen. Na Anna's dood werd Sint-Maartensdijk in 1559 gesteld ten name van haar jeugdige 1) Dat men van een stadje ais Sint-Maartensdijk op cultureel gebied niets mag verwachten, spreekt wel van zelf. Toch doet zich het even merkwaardige als onverklaarbare feit voor dat hier in 1478 honderd jaar voor het belangrijke centrum Middelburg de eerste Zeeuwse boekdrukker wordt aangetroffen, nl. Pieter Warrecoren.

Archief | 1957 | | pagina 62