IX haar uitlopers waarschijnlijk tot tegen het begin onzer jaar telling. Vondsten in Zweden, Polen, Noord-Duitsland, Frankrijk en Engeland gaan wij stilzwijgend voorbij. In Nederland zijn ettelijke exemplaren gevonden in de Noordoostpolder en op een plaats in Overijsel, maar op beide plaatsen is de datering onzeker. Een paar vondsten in Vlaan deren zijn ongedateerd. Dicht bij huis en tevens goed geda teerd zijn een drietal exemplaren, gevonden in een neder zetting bij Mechelen, aan de Dijle, waarvan het water uit eindelijk in de Schelde uitloopt. De datering is hier vroege La-Tène-cultuur, 450100 v. C. Tot dezelfde datering komen wij voor zulk een voorwerp uit een Friese terp vierde eeuw v. C. of later. Resumerende kunnen wij zeggen, dat zulke voorwerpen waarschijnlijk reeds zeer vroeg (6000 v. C.) gebruikt zijn, maar dat de vervaardiging en het gebruik ervan tot kort voor het begin onzer jaartelling doorlopen. Geheel onaannemelijk is zulk een langdurig in zwang blijven niet tijdens schaarste aan steen en metaal heeft men te allen tijde zijn toevlucht genomen tot hout, been en hertegewei. Onbeantwoord is nog de vraag, waartoe deze dingen ge bruikt zijn. De houten stelen, die in verband ermee zijn ge vonden, zijn in Denemarken maximaal een halve meter lang, in paalwoningen aan het Boden-meer maximaal 65 cm. Dat is kort, als men de grond ermee bewerken wil (tenzij men dit knielend deed), en de snede was evenwijdig aan de steel dat is anders dan bij het tegenwoordig in Zeeland gebruikelijke houweel voor grondbewerking. Een Deens archeoloog acht gebruik als wapen aannemelijk en inderdaad hebben ze in principe dezelfde vorm als de stenen strijdhamers, die men echter aan een geheel ander volk toeschrijft, zodat de hamers uit hertegewei moeilijk als een surrogaat voor stenen dito opgevat kunnen worden. De vraag onbeslist latende zou ik nog twee andere mogelijkheden in overweging willen geven. De kennelijke slijtage aan de zachtste zijde van de snede maakt aannemelijk, dat ermee over de grond gesleept is. De

Archief | 1957 | | pagina 7