X meeste vindplaatsen liggen nabij viswater. Heeft het misschien gediend om vóór een vistuig als een kor de grond los te maken en daarbij tevens mossels (of in zeewater ook kokkels) los te harken en grondvissen op te jagen Een heel andere ver onderstelling is, dat het gebruikt zou kunnen zijn als breeuw- hamer nog in deze eeuw maakten scheepstimmerlieden hun breeuwhamer liefst uit hertegewei. Het is mij echter nog niet gelukt zulk een breeuwhamer te zien te krijgen. Het andere geschenk van de heer Jasperse is een ringvormig sieraad van donkerpaars glas, gedecoreerd met een slinger van goudgele glasdraad. Het voorwerp is gevonden te Poortvliet en is door ir. A. Trimpe Burger beschreven in het tijdschrift Westerheem t) en door hem gedateerd omstreeks 200 na Chr. Het herinnert aan armbanden uit de Gallische La-Tène-cultuur. Van de afdeling Geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden is geen verslag ingekomen. Als aanwinsten kunnen worden vermeld 1) een 17e eeuwse bol- pootkast, geschenk van de erfgenamen van wijlen de heer H. J. G. Hartman, aan wie deze kast bij zijn afscheid als griffier der Staten van Zeeland door de Zeeuwse burgemees ters was geschonken 2) een 18e eeuwse porceleinkast (sterk gerestaureerd) met inhoud Chinees en Japans porselein en aardewerk uit 18e en laat 19e eeuw, 19e eeuws serviesgoed van diverse makelij gelegateerd door mevr. de wed. Ger- lach van Sint-Joosland-Penny. De conservator van de afdeling Zeeuwse Kleder drachten deelt het volgende mede In het afgelopen jaar werden de navolgende voorwerpen, welke daartoe werden aangekocht, aan de verzameling toe gevoegd 1 paar zwarte spelden met goud, behorende tot het rouwcostuum der R.K. vrouwen van Zuid-Beveland 1 paar gouden knopspelden van de Walcherse vrouwen dracht 1) Jij- V (1956) p. 109 vlg.afgebeeld aldaar pi. XXIV.

Archief | 1957 | | pagina 8