XII werk en gepolijste stenen werktuigen bewijzen, hoezeer de techniek gevorderd is, vergeleken bij het vorige stadium. Uit het Neolithicum was totnogtoe slechts één losse vondst uit Zeeland bekend, nl. een geslepen vuurstenen bijlkling uit Terneuzen. Dat mensen met Neolithische cultuur in Zeeland gewoond hebben, bleek pas in het afgelopen jaar, toen ir. J. A. Trimpe Burger bij een opgraving, door de R.O.B. uit gevoerd. in Brabers (gem. Haamstede) duidelijke resten van Neolithische bewoning aantrof, met aardewerk, gepolijste vuur steen en sporen van woningen. De datering is circa 2100 v. C. Deze bewoning was gevestigd op een laag duinterrein. De bronnen van bestaan dezer bevolking vragen nader de aandacht." „Uit het daaropvolgend cultuurstadium, waarin de mensen bronzen werktuigen en sieraden vervaardigden en gebruikten, zijn slechts losse vondsten uit de duinen te Haamstede in Zeeland bekend. Eén daarvan, een bronzen speld uit de collectie-Hubregtse in ons Museum, werd door J. Butler uitvoerig besproken in het tijdschrift Westerheem (jrg. 7, p. 1418). Het voorwerp wordt gedateerd tussen 1450 en 1000 v. C." Van de afdeling Geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden is geen verslag ingekomen, en van bijzondere aanwinsten valt geen melding te maken. De conservator van de afdeling Klederdrachten maakt melding van de volgende aanwinsten Door aankoop werden verkregen een paar gouden rouw- hangers, behorende tot het Axelse boerinnencostuum. Ter vervanging van het versleten exemplaar aan de pop in Prot. Zuidbevelands costuum in de poppenkamer mochten wij van mw. Evertse te Ierseke een nieuw doek en beukstel ontvangen. Voorts werden velerlei kledingstukken van verscheidene aard door schenking aan de verzameling toegevoegd. Hiervan verdienen onderstaande onderdelen afzonderlijk vermelding

Archief | 1958 | | pagina 10