2 1. Opmerking over de oudste kerken op Walcheren Huizinga heeft in zijn opstel Burg en kerspel in Walcheren de „vijf oudste parochies" aangeduid1). Men vindt de vijf „oude moederkerken" terug op de fraaie kaart van Walcheren, door Van der Feen in 1952 vervaardigd2). Natuurlijk is de aanduiding „oude" moederkerken juister dan „oudste" paro chies. Huizinga en Van der Feen geven de moederkerken zoals deze in de teksten van de tweede helft der 12e eeuw af voorkomen. Oudere teksten zijn er niet, doch het lijdt geen twijfel, dat, hoe verder men in de tijd teruggaat, des te minder kerkelijke centra men overhoudt. Huizinga zelf heeft dit te verstaan gegeven toen hij, in navolging van S. Muller Hz., wees op de in dit opzicht welsprekende namen van twee dezer moederkerken, Westkapelle en Oostkapelle. Deze plaats namen verraden inderdaad een nog oudere toestand „waarbij deze parochiën, later zelf moederkerken, nog als kapel onder een andere kerk ressorteerden" 3). S. Muller Hz. nam, volgens Huizinga met goede redenen, aan, dat beide eerst afhankelijk waren geweest van de Westmonsterkerk te Middelburg 4). Met deze zienswijze kan ik het niet eens zijn, en daarmee begint dan hier het eigen onderzoek. Weliswaar ligt West kapelle ten westen van Middelburg en van het voormalige Westmonster, maar ondenkbaar is het, dat Oostkapelle zijn naam zou danken aan een ligging ten oosten van Middelburg. Oostkapelle ligt immers meer ten westen dan ten oosten van deze stad, ten noordwesten ervan, om precies te zijn. Het oudere centrum waaraan West- en Oostkapelle hun naam danken, kan alleen worden gezocht tussen beide kapellen in. Dit brengt ons dan vanzelf in of bij Domburg. Dat Dom burg ook overigens niet een willekeurige plaats is, weet ieder historicus5). Huizinga zocht de oude burgen op Walcheren 1) Het laatst verschenen in J. Huizinga, Verzamelde werken, I, Haar lem 1948, blz. 542 vlg. 2) J. Bennema en K. van der Meer, De bodemkartering van Walcheren, in De bodemkartering van Nederland, XII, 's-Gravenhage 1952, kaart 6 door P. J. van der Feen. 3) Verzamelde Werken I, blz. 541. 4) J. G. C. Joosting en S. Muller Hz., Bronnen voor de geschiedenis der kerkelijke rechtspraak in het bisdom Utrecht in de middeleeuwen, le afd., II, 's-Gravenhage 1915, blz. 164. 5) W. S. Unger en J. Westendorp Boerma, De steden van Zeeland de steden van Walcheren, II Domburg en Westkapelle, in dit tijdschrift, jrg. 1954, blz. 83.

Archief | 1958 | | pagina 16