3 te Domburg, Middelburg en Souburg 6). Te Souburg stond een oude moederkerk, te Middelburg stonden er twee (West' monster en Noordmonster); het is, mede in het kader van Huizinga's drieburgenstelsel, logisch de moederkerk van West en Oostkapelle bij Domburg te zoeken. Evenwel komt m.i. geen der beide kerken, die Domburg in de 13e eeuw reeds rijk was, als moederkerk in aanmerking. De eerste was immers een dochterkerk van Westkapelle 7 de andere een dochter van Oostkapelle8). Toch ligt in de omstandigheid, dat de grens tussen de parochies van West en Oostkapelle oorspronkelijk juist dwars door Domburg had gelopen, een sterk argument te meer de moederkerk van beide parochies te zoeken in de buurt van Domburg. Tot nu toe wijst dus alles in één richting. Men weet hoe belangrijk de plek Domburg reeds in de laat-Romeinse 9en in de laat-Merovingische en de Karolingische tijd 10was. Men weet ook hoe de bodem, waarop de oudste kern subsidiair kernen stonden, gaandeweg onder de duinen en in de golven verdwenen is. Daarom moet de moederkerk van West- en Oostkapelle, juist omdat zij oud was, zozeer ten westen van het huidige Domburg hebben gelegen, dat zij ten laatste in de 12e eeuw in de duinen of de golven is komen te staan en daardoor buiten gebruik is moeten worden gesteld. De uitschakeling van de oude kerk bij Domburg als bedehuis moet zijn geschied vóór 1162, want zij zou in de bul voor de Middelburgse abdij van dat jaar zeker zijn genoemd, als zij toen nog in gebruik was geweest. Deze bul somt immers o.m. 6) Verzamelde Werken, blz. 553. Vgl. W. C. Braat, Zeeland in de Vikingtijd, in dit tijdschrift, jrg. 1954, blz. 135. 7) Joosting en Muller, a.w., blz. 177. Ik verwerp de opvatting (o.a. ibid., blz. 180), als zou deze kerk oorspronkelijk te Kerkwerve hebben gestaan, om pas in de 14e eeuw naar de stad Domburg te worden ver plaatst. Ik kan hierop niet nader ingaan, kan alleen zeggen, dat hier voor geen aanwijzingen zijn, en dat zulks ook niet strookt met het gezond verstand. 8) Ibidem, blz. 181. Zoals men weet, is de kerk van Oostdomburg in de 14e eeuw verplaatst naar de plek, die later Aagtekerke zou heten. Het terrein, waarop deze kerk te Domburg had gestaan, werd onmiddellijk bij de parochie van Westdomburg getrokken. 9) A. Hondius-Crone, The temple of Nehalennia at Domburg, Am sterdam 1955. 10) H. Jankuhn, Die frühmittelalterlichen Seehandelsplatze im Nord- und Ostseeraum, in Vortrage und Forschungen, herausgegeben vom Institut für geschichtliche Landesforschung des Bodenseegebietes in Kon- stanz, geleitet von Th. Mayer, IV Studiën zu den Anfangen des euro- paischen Stadtewesens, Lindau-Konstanz 1958, blz. 464472.

Archief | 1958 | | pagina 17